Reklama

Przed Stadionem Śląskim stanął pomnik Gerarda Cieślika

Jan Cieślik przy pomniku ojca Gerarda.

Redakcja
Gerard Cieślik, legendarny piłkarz reprezentacji Polski i Ruchu Chorzów, ma swój pomnik przed Stadionem Śląskim.

Mierząca 170 centymetrów rzeźba przedstawia stojącego z założonymi rękami Gerarda Cieślika, opierającego lewą nogę na piłce. Wybitny piłkarz ubrany jest w koszulkę reprezentacji Polski z pamiętnego meczu z ZSRR (20.10.1957 r.), w którym strzelił dwa gole.

Pomnik został wykonany z brązu, waży ponad 160 kilogramów, a za jego wykonanie odpowiadała firma Netgraf z Krakowa. Rzeźba stanęła na kamiennym cokole, a całość wieńczy pamiątkowa tablica.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika. Pomnik stoi w miejscu szczególnym, przed największym stadionem na Śląsku, na którym tata grał i zdobywał bramki. Tak jak w pamiętnym meczu ze Związkiem Radzieckim. Uważam, że lokalizacja jest idealna i jest to dla mnie duże wydarzenie. Jestem dumny, że po 63 latach od zakończenia kariery tyle ludzi go pamięta. Śląsk zawsze był dla niego domem – mówił podczas odsłonięcia pomnika Jan Cieślik, syn Gerarda.

Gerard Cieślik urodził się 29 kwietnia 1927 roku we wsi Hajduki Wielkie (obecny Chorzów). Był 45-krotnym reprezentantem Polski w piłce nożnej, dla której zdobył 27 bramek. Strzelił 2 gole w pamiętnym meczu przeciwko ZSRR (2-1) rozegranym 20 października 1957 roku na Stadionie Śląskim. Prawie całą karierę klubową związany był z Ruchem Chorzów, z którym zdobył trzy tytuły mistrza Polski (1951, 1952, 1953 r.) oraz Puchar Polski (1951 r.). W barwach Ruchu wystąpił w 237 meczach i zdobył 168 goli. Dwa razy sięgał po koronę króla strzelców piłkarskiej I ligi (1952, 1953 r.). Za swoje zasługi został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 3 listopada 2013 roku w Chorzowie w wieku 86 lat.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*