Reklama

Przed Mistrzostwami Świata kobiet „trzeciej ligi” na lodowisku Jantor ma zostać wymienione oświetlenie

Grzegorz Żądło
Około 300 000 zł ma kosztować wymiana oświetlenia na lodowisku Jantor I. Powodem planowanej inwestycji są Mistrzostwa Świata kobiet dywizji 1B, które mają się odbyć w dniach 8-14 kwietnia. To trzeci poziom światowych rozgrywek.

Jak mówi Daniel Muc, dyrektor MOSIR w Katowicach, oświetlenie hali Jantor ma już prawie 20 lat. Zostało zamontowane w 2003 roku.  – Jest sprawne, regularnie serwisowane, ale równocześnie mocno energochłonne, a jego moc z czasem spadła do ok. 1300 luxów. Dodatkowo koszty serwisowania (wymiany lamp) są dość wysokie, a fakt emitowania przez te lampy ciepła podnosi temperaturę w hali, utrudniając mrożenie tafli. Nowe oświetlenie zapewni  ok. 2000 luxów – tłumaczy Muc.

Dodaje, że montaż nowego oświetlenia pozwoli na obniżenie rachunków za energię o około 40 proc. – Oprócz tego planowana jest znacznie większa liczba trybów oświetlenia. Teraz są tylko 2, meczowe i treningowe. Pojawią się dodatkowe, np. na czas sprzątania czy mniejszej liczby zawodników – wyjaśnia dyrektor MOSiR.

Pieniądze na wymianę oświetlenia w Jantorze mają pochodzić z puli przeznaczonej na „promocję miasta Katowice w związku organizacją wydarzeń”. Na zmiany w budżecie radni zgodzą się na sesji 3 marca.

W Mistrzostwach Świata kobiet dywizji 1B wezmą udział: Polska, Chiny, Kazachstan, Korea Południowa, Słowenia i Włochy.

Może się okazać, że MOSiR nie zdąży wymienić oświetlenia na MŚ, bo czasu jest mało. Wówczas inwestycja zostanie nieco przesunięta w czasie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*