Reklama

Przebudowa ul. Warszawskiej będzie kosztować więcej, żeby na sąsiedni deptak mogły wjeżdżać ciężarówki i autobusy

Grzegorz Żądło
Koszt przebudowy fragmentu ul. Warszawskiej będzie wyższy o co najmniej 240 000 zł. Wszystko dlatego, że trzeba było w kilku miejscach zmienić projekt i zastosować inne rozwiązania. Takie, które umożliwią wjazd ciężarówek i autobusów na ul. Mielęckiego.

Przebudowa ul. Warszawskiej trwa od kilku miesięcy. Wykonawca, firma Silesia Invest, powoli kończy prace ziemne i zaczyna układać nawierzchnię chodników. Głównym celem inwestycji jest ograniczenie ruchu samochodów tuż przy rynku i wprowadzenie zieleni. Tyle, że w jednym miejscu samochody może rzeczywiście znikną, ale za to pojawią się w innym.

Już w maju 2022 roku jako pierwsi pisaliśmy, że ul. Mielęckiego przestanie być deptakiem, jakim teoretycznie jest obecnie. Teoretycznie, bo i tak wjeżdża na nią kto chce i kiedy chce. Jednak po przebudowie ul. Warszawskiej wjazd na Mielęckiego zostanie usankcjonowany dla znacznie większych pojazdów. – Zgodnie z oświadczeniem firmy (Epione – red.) do hotelu mają wjeżdżać dwa autokary turystyczne normalnych rozmiarów. Zawracają na terenie samego hotelu i wyjeżdżają z powrotem na ul. Warszawską – mówił nam w maju Bogdan Markowski z Pracowni Projektowo-Usługowej „Rondo”, która odpowiadała za rozwiązania drogowe w projekcie przebudowy ul. Warszawskiej.

Okazuje się, że żeby spełnić oczekiwania prywatnego inwestora, trzeba było zmienić projekt. Chodzi o wjazdy z ul. Warszawskiej w ul. Mielęckiego oraz w ul. Stanisława. – Doprojektowane zostały elementy przy wjazdach z ul. Warszawskiej – przy ul. Mielęckiego została zmieniona geometria ruchu, a także zostanie wzmocniona podbudowa wjazdu. Dodatkowo powstanie tam sygnalizacja świetlna z zastosowaniem priorytetu dla komunikacji zbiorowej. Przy ul. Stanisława zostanie wzmocniona podbudowa – poinformowała nas Malwina Kaczor z Katowickiej Agencji Wydawniczej.

Te wszystkie zmiany będą kosztować 240 000 zł. Z naszych informacji wynika, że mocniejsza podbudowa na koszt miasta potrzebna jest inwestorowi przebudowy kamienic przy ul. Dworcowej. Firma Epione planuje tam urządzić hotel. Zanim po ul. Mielęckiego będą jeździć autobusy, mają tam wjeżdżać ciężarówki, które będą dowozić  i wywozić materiały potrzebne do przebudowy ciągu kamienic.

Po ul. Mielęckiego będą jeździć autobusy

Przebudowa ul. Warszawskiej będzie kosztować około 19 mln zł i ma zakończyć się w lipcu tego roku, chociaż jak pisaliśmy kilka dni temu, nikt nie pomyślał, żeby zaprojektować przyłącze wodne do automatycznego nawadniana roślin. Trzeba je teraz będzie zrobić na szybko, żeby wykonawca nie musiał czekać z pracami nawierzchniowymi. Może to, choć nie musi, nieco opóźnić zakończenie robót.


Tagi:

Komentarze

 1. haha 16 marca, 2023 at 10:44 am - Reply

  Nie dało się przecież tego przewidzieć. Normalnie zakładali, że będę helikoptery ale jednak okazało się, że dwa autobusy…

 2. piotr 28 lutego, 2023 at 6:57 pm - Reply

  Może jakiś impotent intelektualny z UM Katowice, wytłumaczy nam, dlaczego remontowali lata (!!) za ciężkie miliony ul Dworcową a teraz zamierzają tam wpuszczać autobusy (!!), przez ul Mieleckiego ??
  Dlaczego do zespołu kamienic/hotelu który zamierza tam utworzyć firma E-pione nie będzie można dojeżdżać ul Tylną Mariacką ??
  Jedyne wytłumaczenie, to informacja że autobusy do w/w hotelu, będą dojeżdżały tylko na ul Mielęckiego bez wjazdu na ul Dworcową.
  Ale myślę że wątpię…

 3. Damian 28 lutego, 2023 at 11:13 am - Reply

  dodam tylko że mamy piękny kibel na rynku i super arterie tramwajowa przecinająca co? otóż rynek :)) to czemu na deptaku ma nie być autobusów ??no wypraszamy sobie :))) i te kilometry ścieżek rowerowych ehh rozmazylem się

 4. MM 28 lutego, 2023 at 8:40 am - Reply

  Dodatkowe koszty powinien ponieść inwestor, który chce tam hotel budować a nie miasto czyli my. Że już nie wspomnę, o tym że pomysł z budową hotelu nie powstał przecież w 2 dni. Jakim cudem nikt wcześniej o tym nie wiedział i już na samym początku nie wzięto pod uwagę tego, że tam mają jeździć ciężkie pojazdy? Jak można było zrobić projekt nie biorący pod uwagę czegoś takiego?
  A najlepszy jest w ogóle fakt, że ulica po której mają jeździć autobusy ma mieć status deptaka. Ktoś chyba nie zna definicji pojęcia „deptak”, albo raczej powiedzmy wprost: nazwanie tego miejsca deptakiem to tylko zwykła propaganda, tak pod publiczkę, żeby niby było, że mamy takiego fajnego prezydenta, że tak dba o mieszkańców, że im nawet deptaki buduje. A te parę autobusów to pikuś, po co wchodzić w szczegóły 😉

 5. AA 27 lutego, 2023 at 11:32 pm - Reply

  Pewno Krupa w domu najpierw kładzie parkiet dębowy a potem zabiera się za generalny remont i skuwanie tynków 😉
  Czytając ten artykuł mam nieodparte wrażenie, że całą tą przebudową zarządza człowiek o rozumku pijanego małolata:)
  Znając życie projektant zaplanował obciążenia na podbudowie dostosowane do ruchu pieszego.
  A tu nagle urzędnik dzwoni i mówi „wicie, rozumicie” tam będą ciężarówki przeładowane gruzem jeździć.
  Oczy mej wyobraźni widzą już klawiszujące, oszczerbione i połamane płyty.
  Na Mariackiej była „mityczna betoniarka” która jednym wjazdem zniszczyła cały deptak:)

 6. Grucha 27 lutego, 2023 at 10:14 pm - Reply

  Miasto aneksów, buhaha. Oraz deptaków pod autobusy. Parodia trwa w najlepsze

 7. Sk 27 lutego, 2023 at 8:23 pm - Reply

  masakra co wyprawia Krupa i jego banda autobus i ciężarowe na mieleckiego!!!! po co zamykali dworcową żeby teraz puścić ruch mieleckiego!!!! banda radnych która powinna się leczyć!!!!

Dodaj komentarz

*
*