Reklama

Projekt pod nazwą metrolinie dobiega końca. W tym tygodniu wyjedzie przedostatnia „emka”

Redakcja
Kolejne metropolitalne autobusy wyjadą na ulice w tym tygodniu. Tym samym dobiega końca projekt pod nazwą metrolinie, który nieco ponad dwa lata temu rozpoczęła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Trzy kolejne metrolinie zostaną uruchomione za kilka dni. Pierwsze „emki” zaczęły kursować nieco ponad dwa lata temu, w maju 2021 roku. Po prezentacji przebiegu linii, które zastąpiły częściowo „osiemsetki”, komentarze nie były pochlebne. Pasażerowie krytykowali długie trasy, dublowanie innych połączeń i nieprzyspieszenie przejazdów, co miało być głównym atutem nowej oferty. Wtedy też metropolia odpowiadała, że czas na oceny przyjdzie po tym, jak będą kursowały wszystkie planowane metrolinie. Teraz ten moment jest już bardzo blisko. W tym tygodniu na ulice wyjadą trzy autobusy oznaczone symbolem „M”. Za kilka dni zostanie już tylko jedna do uruchomienia (M21 na trasie Bytom-Mikołów) i projekt Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dobiegnie końca.

W sobotę, 3 czerwca, uruchomione zostaną:

Linia M12, czyli bezpośrednie połączenie gminy Wyry z Katowicami. Ma kursować na trasie Katowice Sądowa – Gostyń Drzymały. Przejazd całą trasą, przebiegającą przez Mikołów, Łaziska i Wyry, zajmie 58 minut. W dni robocze, soboty oraz niedziele i święta linia będzie kursować w relacji Katowice Sądowa – Gostyń Drzymały z częstotliwością co 60 minut, w dni robocze oraz soboty uruchomione zostaną dodatkowe kursy w relacji skróconej: Katowice Sądowa – Łaziska Średnie Zwycięstwa z częstotliwością co 60 minut, zapewniając na odcinku pomiędzy Katowicami a Łaziskami Górnymi wspólną częstotliwość co 30 minut. W związku z uruchomieniem M12 nastąpią zmiany na innych liniach autobusowych: 29, 45, 69, 294 i 655. Linia nr 525 zostanie zawieszona.

Linia M13 będzie kursować pomiędzy Strefą Ekonomiczną w Sosnowcu a centrum Katowic. Ma to ułatwić dojazdy i powroty z pracy mieszkańców Katowic i Mysłowic. Autobus będzie kursował przez Giszowiec i Mysłowice. Połączy też dzielnice Niwka, Dańdówka i Bobrek. Linia kursować będzie z częstotliwością co 30 minut w dni robocze oraz co 60 minut w dni wolne. Przejazd na trasie Katowice Sądowa – Bobrek Inwestycyjna Pętla II potrwa 43 minuty.

Linia M17, kursująca w relacji Sosnowiec Urząd Miasta – Bytom Dworzec. Ma zapewnić zwiększoną ofertę przewozową w Sosnowcu, Czeladzi, Siemianowicach Śląskich, Piekarach Śląskich i Bytomiu. Dodatkowo zapewni bezpośrednie połączenia Sosnowca ze strefą ekonomiczną w Bańgowie. Linia kursować będzie z częstotliwością co 30 minut w dni robocze oraz co 60 minut w dni wolne.


Tagi:

Komentarze

 1. Adek 31 maja, 2023 at 7:22 am - Reply

  czy to będzie M coś tam czy 800 coś tam czy jakikolwiek inny numer, czy to naprawdę ma znaczenie???? Bez sensu to wszystko z numeracją czy nazewnictwem. jedyny plus to zmiana siatki połączeń i nic więcej

 2. Łukasz 30 maja, 2023 at 4:52 pm - Reply

  Największa metropolia w Polsce,a oni zamiast szybkiej kolei miejskiej uruchamiają jakieś autobusiki,które grzęzną w korkach.Częstotliwość kursów też rozwala na łopatki.I ta dziwna,nielogiczna i przypadkowa numeracja…Bez sensu.

  • Daniel 31 maja, 2023 at 8:24 am Reply

   Już jedna szybka kolej była planowana i nie obeszło sie bez protestów. Ludzie nakręceni przez gazete wyborzą będą protestować jak bezmyślny tłum w rewolucji październikowej gdy tylko usłyszą Szybka Kolej.

 3. Amadeusz 30 maja, 2023 at 1:32 pm - Reply

  Mnie tylko zastanawia, skąd numeracja tych linii? Nie można było zrobić od M1 do M33? Po cholerę te setki?

 4. FM 29 maja, 2023 at 10:11 pm - Reply

  Brawo!

  • MF 30 maja, 2023 at 10:31 am Reply

   Poczekaj aż dojedzie!

Dodaj komentarz

*
*