Reklama

Prezydent Katowic powołał społecznego doradcę ds. równego traktowania

Redakcja
Dr. Ewa Piaskowska została społecznym doradcą prezydenta Katowic ds. równego traktowania. Ma się zajmować współdziałaniem z urzędem miasta w sprawie równego traktowania w sferach takich jak płeć, wiek, niepełnosprawność, orientacja seksualna, pochodzenie etniczne i narodowe, religia oraz status społeczno-ekonomiczny.

Jak wyjaśnia prezydent Katowic, powołanie doradcy ma zapobiegać ewentualnym aktom dyskryminacji, do jakich mogłoby dochodzić w Katowicach w przyszłości.

Do zadań społecznego doradcy ds. równego traktowania należeć będą, m.in.:

· współpraca z komórkami organizacyjnymi Urzędu Miasta Katowice oraz miejskimi jednostkami w zakresie inicjatyw mających na celu promowanie wiedzy i wspieranie rozwoju aktywności społecznej w obszarze równego traktowania;

· ocena działań Katowic z punktu widzenia problematyki równościowej;

· podejmowanie działań zmierzających do eliminacji lub ograniczenia skutków powstałych w wyniku naruszeń zasady równego traktowania oraz wykluczeń społecznych;

· współpraca ze środowiskami kobiecymi, mająca na celu zapewnienie kobietom właściwego udziału w życiu miasta.

Mam nadzieję na aktywną współpracę ze środowiskami kobiecymi w celu zapewnienia kobietom właściwego udziału w życiu miasta. Oczekuję dobrej współpracy z pozostałymi organizacjami społecznymi w Katowicach działającymi w obszarze sprawiedliwości społecznej, równości szans, wykluczenia społecznego, tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji – mówi dr Ewa Piaskowska.

Funkcja doradcy ds. równego traktowania ma charakter społeczny, co oznacza, że Ewa Piaskowska nie będzie dostawać za swoją pracę wynagrodzenia. Miasto będzie za to pokrywać koszty ewentualnych podróży służbowych i diet, na zasadach dotyczących pracowników urzędu. Ewa Piaskowska rozpocznie pracę na stanowisku doradcy od stycznia 2022 r.

Ewa Piaskowska ma 72 lata. Studia magisterskie ukończyła na Uniwersytecie Wrocławskim, doktorat na Uniwersytecie Śląskim, a studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1972-82 była nauczycielem akademickim w katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego. W latach 1991-2000 pełniła funkcję prezesa spółki Economicus, założyciela Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, której w latach 1994-2005 była rektorem.

W 2002 r. została powołana do katowickiej Rady Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Wojewody Śląskiego ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Działa m.in. w zarządzie Stowarzyszenia Rektorów i Założycieli uczelni niepaństwowych oraz w European Council for Busines Education (ECBE) (w latach 2004-2006 była prezydentką tej organizacji).

W październiku 2017 r. założyła i została prezeską Stowarzyszenia Aktywni Silesia w Katowicach, aktywizującego społecznie seniorów.


Tagi:

Komentarze

 1. Monika 30 listopada, 2021 at 5:04 pm - Reply

  „Mam nadzieję na aktywną współpracę ze środowiskami kobiecymi w celu zapewnienia kobietom właściwego udziału w życiu miasta” – mówi dr Ewa Piaskowska. Społeczny doradca do spraw równego traktowania już w pierwszej swojej wypowiedzi dyskryminuje mężczyzn. Brawa dla lewicowej zarazy za logikę i wypacznanie zdrowego rozsądku. Tak trzymać ! Żenada

 2. Taki tam 30 listopada, 2021 at 8:06 am - Reply

  To wspaniała wiadomość.
  Może wreszcie wiek emerytalny będzie taki sam dla obu plci.
  Byćmoże wreszcie zobaczymy kobiety pracujące w zawodzie górnika, szambonurka, murarza, tynkarza….a nie tylko 90% obsadzonych stanowisk we wszelakich urzędach.

 3. Anna 29 listopada, 2021 at 10:04 pm - Reply

  Super, że powstało takie stanowisko, jednak uważam że osoba młodsza, miałaby realne spojrzenie na współczesne problemy. Pomimo, moich wątpliwości, cieszę się że powstało takie stanowisko przy UM Katowice, życzę sukcesów i trzymam kciuki za efektywne działanie. Powodzenia

Dodaj komentarz

*
*