Reklama

Prezes Naprzodu Janów i 6 przedsiębiorców z zarzutami. Chodzi o fikcyjne faktury i wyłudzenia podatku VAT

Grzegorz Żądło
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach CBA zatrzymało 6 osób. To przedsiębiorcy z terenu woj. śląskiego. Prokuratura już przedstawiła im zarzuty, m.in. prania brudnych pieniędzy, przyjmowania fikcyjnych faktur VAT i wyłudzania podatku.

Jak ustaliła Prokuratura Okręgowa w Katowicach, od stycznia 2012 do lipca 2019 roku zatrzymani przedsiębiorcy i przedstawiciele podmiotów gospodarczych z terenu woj. śląskiego przyjęli co najmniej 365 nierzetelnych faktur VAT. Chodziło o fikcyjną sprzedaż, przede wszystkim usług reklamowych. Wystawiał je prezes MUKS Naprzód Janów. Dzięki temu, przedsiębiorcy mogli „robić” sobie koszty i odliczać VAT. Jak informuje prokuratura, dowody zgromadzone w sprawie wskazują, iż w wyniku tych działań doszło do narażenia na uszczuplenia podatku VAT na kwotę ponad 5 mln złotych.

Osoby zatrzymane usłyszały zarzuty: narażenia na uszczuplenie podatku VAT, prania brudnych pieniędzy, posługiwania się i przyjmowania stwierdzających nieprawdę dokumentów w postaci fikcyjnych faktur VAT. W stosunku do podejrzanych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych do 150 000 zł i dozór policyjny.

Z kolei zatrzymany już wcześniej prezes MUKS Naprzód Janów usłyszał zarzut wystawienia co najmniej 111 fikcyjnych faktur VAT na łączną kwotę ponad 10 mln zł, który to czyn stanowi tzw. zbrodnię watowską.

Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 100 000 zł. Ma też dozór policji i nie może opuszczać kraju.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*