Reklama

Premier ogłosił nowe obostrzenia. Zamknięte galerie handlowe, kina, teatry, większość sklepów, nauka zdalna dla wszystkich uczniów

Grzegorz Żądło
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przed chwilą kolejne obostrzenia, które zaczną obowiązywać w Polsce od najbliższej soboty 7 listopada. Restrykcje obejmą obiekty kultury, handel, hotele i szkoły.

Jak zapowiedział premier, listopad będzie jednym z najtrudniejszych momentów w czasie pandemii. – Pandemia się nasila, więc i nasz odpowiedź musi być zdecydowana. Dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne. Chcę zaapelować, żeby pozostać w domach, bo według analiz naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, każdego dnia wzrost liczby zakażeń na skutek protestów ulicznych może wynosić około 5 tysięcy osób – mówił Morawiecki.

Galerie handlowe i sklepy zamknięte od soboty 7 listopada

Zamknięte zostaną galerie handlowe i sklepy. Wyjątkiem będą sklepy spożywcze, drogerie, apteki i punkty usługowe.

W sklepach do 100 m kw. powierzchni będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 m kw. Z kolei w sklepach większych jedna osoba na 15 m kw.

Nauka zdalna również dla młodszych uczniów

Nauczanie zdalne zostanie rozszerzone na klasy 1-3 szkół podstawowych. Oznacza to, że na nauce zdalnej będą już wszyscy uczniowie szkół podstawowych, średnich, a także studenci.

Premier zapowiedział wprowadzenie zasiłków opiekuńczych na takich samych zasadach, na jakich funkcjonowały one wiosną.

Nauczyciele mają dostać bon na 500 zł, który będzie mógł zostać przeznaczony na zakup np. urządzeń potrzebnych do zdalnego nauczania.

Zamknięte kina, teatry i placówki kultury

Całkowicie zostaną zamknięte kina, muzea, galerie oraz wszystkie placówki kultury.

Zamknięte hotele

Hotele będą mogły przyjmować tylko osoby, które odbywają podróże służbowe.

Wszystkie nowe obostrzenia mają zacząć obowiązywać od soboty 7 listopada (poza nauczaniem zdalnym, które wejdzie w życie od poniedziałku 9 listopada). Będą obowiązywać co najmniej do 29 listopada.

Jeśli nowe restrykcje nie spowodują znaczącego zmniejszenia liczby zakażeń, zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna, czyli całkowite zamknięcie gospodarki i zamrożenie życia społecznego.

Rozporządzenie precyzujące obostrzenia ma się ukazać do południa w czwartek 5 listopada.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*