Reklama

Praca z domu – soczewki czy okulary?

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy zmianie uległa kultura pracy – wiele ludzi na stałe przeniosło się z biura do domu, by w zaciszu własnych czterech ścian realizować obowiązki zawodowe. Taki stan wpłynął na nasze codzienne wybory, m.in. dotyczące ubioru, noszenia makijażu czy rezygnowania z soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych. W kwestii korekcji wad refrakcji nie ma bowiem lepszej lub gorszej metody – zawsze należy przeanalizować indywidualne potrzeby i oczekiwania, i dopasować do siebie najlepsze rozwiązanie. Jakie są plusy i minusy korzystania z soczewek kontaktowych lub z okularów korekcyjnych podczas pracy zdalnej?
Okulary korekcyjne

Pracowanie z domu w wielu przypadkach często kończy się spędzaniem przed monitorem znacznie większej ilości godzin, niż ustawowe 7,5h. Zdarza się, że obecność pozostałych domowników nie pozwala na dostateczne skupienie się na pracy, co niektórzy odbijają w godzinach nocnych. Innym aspektem home office jest większa swoboda od biurowego dress code’u, a co za tym idzie – stawianie na wygodny ubiór i luźniejsze podejście do wyglądu. Decydując się na okulary korekcyjne niepotrzebne są żadne poranne rytuały związane z zakładaniem soczewek, bo okulary wystarczy nałożyć na nos i można zacząć dzień, a kiedy trzeba, pomogą ukryć podkrążone oczy. Z tych powodów noszenie okularów korekcyjnych podczas pracy zdalnej wydaje się praktyczne, dodatkowo nie trzeba pamiętać o ich regularnym kupowaniu (tak jak soczewek), dacie przydatności i odpowiedniej higienie. Jakie okulary korekcyjne wybrać? Przede wszystkim należy udać się na konsultację ze specjalistą – okularnicy często mają tendencję do noszenia niedopasowanych okularów, ze względu na przekonanie, że jedna para starcza na lata. Trzeba mieć świadomość, że długotrwała praca przed komputerem w gorszych warunkach (np. w nocy) może przyczynić się do pogorszenia wady wzroku, nawet jeśli przez ostatnie lata utrzymywała się na tym samym poziomie. Dlatego wizyta u np. u optometrysty jest koniecznością. Po drugie, warto zainwestować w szkła z powłoką BLUE, czyli z filtrem niebieskiego światła emitowanego przez urządzenia elektroniczne, która zwiększa kontrast i eliminuje odblaski, co zwiększa komfort pracy i zmniejsza uczucie zmęczenia oczu i bólu głowy. Jeśli chodzi o powłoki, oprócz standardowego antyrefleksu, przydaje się powłoka hydrofobowa i oleofobowa, dzięki którym łatwiej jest czyścić okulary. Zdecydowanie warto inwestować w dobre szkła, ale nie zapomnijcie o idealnej oprawce, która będzie pasowała do waszego stylu i twarzy. Dzięki dobrze dopasowanym okularom wpływamy na komfort naszej pracy i codziennego życia, a także na dobre samopoczucie.

Soczewki kontaktowe

Noszenie soczewek kontaktowych podczas pracy zdalnej także ma wiele plusów! Wiele osób docenia siłę nawyku i porannych rytuałów związanych z zakładaniem soczewki na oczy oraz szybkim „ogarnięciem”. To wyraźny sygnał dla mózgu, że wchodzi się w tryb pracy, nawet będąc we własnym domu. Do pracy przed komputerem można używać różnego rodzaju soczewek, w zależności od indywidualnych predyspozycji, najczęściej jednak wybierane są soczewki miesięczne lub jednodniowe. Standardowe soczewki przeznaczone są do korygowania wad wzroku takich jak krótkowzroczność i dalekowzroczność, nosi się je w trybie dziennym, czyli do 12 godzin, od rana do wieczora. Jeśli jednak macie tendencję do przedłużania pracy do godzin nocnych, warto przemyśleć zakup soczewek całodobowych. Każdą decyzję należy skonsultować z optometrystą, podobnie jak w wypadku okularów korekcyjnych, ponieważ bez odpowiedniego dopasowania soczewek do oka można się narazić na infekcje czy problemy zdrowotne, takie jak bóle głowy i problemy ze skupieniem. Warto wiedzieć, że soczewkami koryguje się również inne wady wzorku, takie jak astygmatyzm (do którego przeznaczone są soczewki toryczne) i prezbiopię (dla której stosuje się soczewki progresywne). Ich noszenie jest bardzo komfortowe i pozwala zapomnieć o okularach. Obecnie na rynku jest ogromny wybór pośród różnych marek, producentów i rodzajów soczewek, a najbardziej ekonomiczne rozwiązanie to zakupy przez internet. Warto przejrzeć ofertę soczewek kontaktowych w BezOkularow.pl, gdzie można liczyć na dobre promocje i wysyłkę nawet w 24 godziny.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*