Reklama

Powstaną zielone przystanki i skwer przed Superjednostką

Łukasz Kądziołka
Zielony Budżet w Katowicach. Miasto ogłosiło listę projektów, które zostaną zrealizowane. Niektóre całkowicie odmienią miejską przestrzeń. Łącznie Katowice wydadzą 2 mln zł.

Pierwsza edycja Zielonego Budżetu w Katowicach rozstrzygnięta. To kolejne narzędzie, które pozwala mieszkańcom zaangażować się w życie miasta. W przeciwieństwie do Budżetu Obywatelskiego, tutaj decyzję o tym, czy dany pomysł będzie realizowany, podejmuje komisja. W jego skład weszli m.in. specjaliści z Zakładu Zieleni Miejskiej, Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice, a także dr hab. Edyta Sierka (Uniwersytet Śląski), dr hab. inż. arch. Krzysztof Rostański (Politechnika Śląska) oraz Olaf Józefoski prezes Stowarzyszenia Wolnej Herbaty. Łącznie w pierwszej edycji do urzędu wpłynęło 128 projektów dotyczących fauny i flory. – Zrealizujemy aż 54 propozycje, które w najlepszy sposób będą się wpisywać w proekologiczny rozwój naszego miast – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Cztery z wybranych projektów to pomysły ogólnomiejskie, a pięćdziesiąt dotyczy dzielnic.  – Wśród zadań wybranych z propozycji mieszkańców znalazły się m.in.: zazielenienie 22 przystanków – po jednym w każdej dzielnicy Katowic, odtworzenie małej retencji w Katowickim Parku Leśnym czy też urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką. Z kolei we wschodnich dzielnicach miasta – Nikiszowcu, Janowie, Szopienicach, Burowcu i Dąbrówce Małej, w ramach jednego wniosku, pojawią się nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. W Brynowie powstanie ogród deszczowy, a w Kostuchnie łąka kwietna. Poza zazielenieniem miasta katowiczanie zgłosili propozycje, których realizacja oznacza wsparcie dla zwierząt – wymienia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. Wśród „zwierzęcych” projektów znalazły się m.in. zakup i montaż budek lęgowych dla ptaków na terenie Ligoty-Panewnik oraz Wełnowca-Józefowca, a także montaż hoteli dla owadów w Koszutce. Były też edukacyjne propozycje. Odbędą się zajęcia zero waste dla dzieci i eko-warsztaty dla dorosłych.

Pula w Zielonym Budżecie wyniosła 3 mln zł, ale ostatecznie wybrane projekty zamknęły się w niższej kwocie. Dlatego pozostały 1 mln zł zostanie przekazany na realizację zadań przez Zakład Zieleni Miejskiej. – Podjąłem decyzję, że te środki nie przepadną i nie wrócą do budżetu miasta na inne zadania, tylko zostaną przeznaczone na zielone projekty realizowane przez Zakład Zieleni Miejskiej. Milion złotych zostanie przeznaczony m.in. na nasadzenie nowych drzew na rynku i ul. 3 Maja. W ramach tej kwoty zostaną też zrealizowane projekty ogólnomiejskie z Zielonego Budżetu, które co prawda nie zmieściły się w puli środków – ale zyskały uznanie komisji ekspertów. Mam tu na myśli obsadzenie bluszczem muru kolejowego w centrum, miasta czy też zakup tomografu do badania drzew – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wyłonione pomysły mieszkańców mają zostać zrealizowane w 2021 roku. Pełną listę można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*