Reklama

Powstała wypożyczalnia rowerów i hulajnóg dla uchodźców. Sprzęt podarowali mieszkańcy

Redakcja
Wypożyczalnia rowerów i hulajnóg dla uchodźców w Katowicach. To efekt akcji „Koło na start”, podczas której mieszkańcy przekazywali jednoślady dla Ukraińców.

W Katowicach powstała wypożyczalnia rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy. Wszystko dzięki mieszkańcom, którzy włączyli się w akcję „Koło na start”. Trzy tygodnie temu miasto uruchomiło zbiórkę jednośladów i osprzętu. Do dwóch punktów zbiórki, w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku i w budynku administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na os. Tysiąclecia, mieszkańcy dostarczyli dotąd 60 sztuk rowerów i hulajnóg. Są wśród nich rowery dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Poza tym ludzie przynieśli rolki. kaski, ochraniacze, pompki, światełka, dzwonki czy odzież sportową i smar. Sprzęt jest w większości używany, ale jeden z darczyńców podarował całkiem nowy rower, jeszcze zapakowany w karton.

Sprzęt, zanim zostanie przekazany, przechodzi serwis. Wykonuje  go Tomasz Śliwiński z Warsztatu 77 przy ul. Gliwickiej w Katowicach. Pierwsza partia rowerów po serwisie, w tym: 8 rowerów dla dorosłych, 16 rowerów młodzieżowych i dziecięcych, a także 14 hulajnóg i kilka par rolek, została w tym tygodniu przewieziona do akademików Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Franciszkańskiej, gdzie przebywa aktualnie ok. 400 osób z Ukrainy. Miasto stworzyło tam dla nich wypożyczalnię. Jako pierwsze ze sprzętu z radością zaczęły korzystać dzieci. Godzinę po dostarczeniu jednośladów, połowa z rowerów już była wypożyczona. Uchodźcy starają się jak najszybciej odnaleźć w nowej rzeczywistości. – Cześć organizuje sobie pracę na pół etatu, część będzie zakładała własną działalność, mamy też intensywny kurs języka polskiego dla 130 osób organizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny. Dzieci chodzą do szkół i przedszkoli, a potem biorą udział w różnego rodzaju zajęciach. Mamy same je wymyślają. Zainicjowały nawet akcję sprzątania terenów zielonych w Ligocie – mówi  Jarosław Lenartowski, kierownik akademików.

Kolejne rowery po przeglądzie i serwisie będą systematycznie zasilały wypożyczalnię. Jednoślady są przechowywane w budynku akademików, a dodatkowo Miejski Zarząd Ulic i Mostów zainstalował na zewnątrz stojaki rowerowe. Miasto zaprasza teraz osoby czy grupy, które mogłyby zorganizować mieszkańcom akademików wycieczki rowerowe po okolicy. Chętni proszeni są o wysyłanie zgłoszeń na adres: [email protected] Nadal można też zgłaszać się z darami. Rowery, hulajnogi i inny sprzęt „jeżdżący”, a także osprzęt są przyjmowane w siedzibie administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Mieszka I (budynek nr 2, w godz. 7.00-15.00, od poniedziałku do piątku), a popołudniami (w godz. 15.00-17.00) i w weekendy, rowery można też dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13).


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*