Reklama

Policjanci przejdą ulicami Katowic

Szymon Kosek
Policja Województwa Śląskiego obchodzi 95. rocznicę swojego istnienia. Uroczystości rozpoczną się mszą o godz. 12 w katowickiej archikatedrze. Potem policjanci przejdą w pochodzie przed pomnik Wojciecha Korfantego na Placu Sejmu Śląskiego.

Mszę w katedrze odprawii ks abp Wiktor Skworc. Po niej policjanci przejdą ulicami Powstańców i Lompy na plac Sejmu Śląskiego. Tam odbędzie się część oficjalna, w której wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego i władze komend z sąsiednich województw. W związku z uroczystościami należy spodziewać się utrudnień dla kierowców. Od ok. 12 utrudniony może być przejazd ulicami w okolicach katedry. Między 13 a 14 zamknięte będą ulice Powstańców i Lompy.

Policja Województwa Śląskiego została utworzona 17 czerwca 1922 roku. Istniała do wybuchu II wojny światowej. Śląska policja już w sierpniu 1939 roku walczyła z niemieckimi oddziałami Freikorpsu, atakującymi polskie przygraniczne zakłady przemysłowe i posterunki celne. Policjanci brali udział w walkach o hutę „Zygmunt”, „Łazarz” oraz kopalnie „Andaluzja”, „Michał” czy elektrownię „Chorzów”. Wielu funkcjonariuszy zostało później wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego, stając się jednymi z ofiar Tragedii Górnośląskiej.


Tagi:

Komentarze

  1. Mm 9 czerwca, 2017 at 2:37 pm - Reply

    Dobrze jeszcze by było napisać kiedy 🙂

Dodaj komentarz

*
*