Reklama

Podczas pokazu w Akademii Śląskiej katowiccy studenci pokazali jak widzą współczesną modę.

Były nietypowe nakrycia głowy, zabawy formą oraz inspiracje filmowymi postaciami. Podczas pokazu mody „Fashion Fever ‘24”, który w piątek wieczorem odbył się w Akademii Śląskiej w Katowicach, młodzi projektanci zaskoczyli swoimi pomysłami.

Dla wielu studentów kierunku wzornictwo – projektowanie ubioru to była pierwsza okazja do zaprezentowania swoich stylizacji szerszemu gronu odbiorców.

Stylizacje były bardzo różnorodne. Każdy ze studentów wyrażał własny indywidualny styl. Były zarówno minimalistyczne kreacje o prostej formie, zachowane w czarno-białej tonacji, jak i stroje mocno eksperymentalne z wykorzystaniem nietypowych materiałów. Pojawiały się kwiaty, maski i różnorodne dodatki. Widać, że część z projektów przeznaczona jest do codziennego użytku, inne za to pasowałyby tylko na szczególne okazje.

Podczas pokazu zaprezentowane zostały zarówno stroje zaprojektowane przez poszczególne roczniki studentów, jak i kolekcje od indywidualnych twórców. Jedną z nich był pokaz projektów Konrada Przybysławskiego, studenta 3 roku. Projektant nadał im tytuł „w punkt”, ponieważ jak mówi, nic więcej nie trzeba dodawać. Według niego, dodatki i odzież pasują do siebie idealnie.

Trzeba się modą bawić, według mnie, moda nie ma żadnych ograniczeń. Nie powinna mieć też płci. Także bawcie się modą, korzystajcie z niej i szalejcie – apeluje Konrad.

Podczas piątkowego wieczoru odbyły się również pokazy kolekcji związanych z konkretną tematyką. Można było zobaczyć projekty klasycznej małej czarnej, suknie historyczne lub inspirowane twórczością jednego z najbardziej znanych projektantów mody – Cristobala Balenciagi.

Studenci pokazali, że nie są obojętni na kwestię etycznej mody – stworzyli wspólnie kolekcję upcyclingową, polegającą na powtórnym przetworzeniu jeansu, łącząc go z innymi materiałami. Miało to na celu danie drugiego życia ubraniom, które przeznaczone zostały do utylizacji.

Podczas pokazu pojawił się gość specjalny, Natasha Pavluchenko – europejska projektantka mody, zajmująca się modą haute couture (projekty szyte ręcznie, z najlepszych materiałów). Kolekcje projektantki pojawiały się na wybiegach w Portugalii, Włoszech, Hiszpanii i Niemczech, a także na festiwalu w Cannes oraz na Oscarach.

Anna Szeląg


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*