Reklama

Poczuj ciepło bez smogu. Jak przyłączyć się do sieci ciepłowniczej

Redakcja
Wspólnie z Tauron Ciepło prowadzimy akcję edukacyjno-informacyjną na temat przyłączania się do sieci ciepłowniczej. W tym miejscu znajdziecie zajawki wszystkich tekstów, które już ukazały się w trakcie akcji oraz linki do nich.

POCZUJ CIEPŁO BEZ SMOGU. JAK PRZYŁĄCZYĆ SIĘ DO SIECI CIEPŁOWNICZEJ

Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy, a wraz z nim sezon na smog. Najgorsze dopiero przed nami. Mimo wielu apeli i konkretnych działań podejmowanych przez samorządy, nadal powietrze w aglomeracji w okresie jesienno-zimowym jest bardzo zanieczyszczone. Ale można to zmienić. W jaki sposób? Najlepiej poprzez zmianę sposobu ogrzewania np. na ciepło sieciowe. Wspólnie z Tauron Ciepło rozpoczynamy akcję informacyjną pt. „Poczuj ciepło bez smogu”, w której odpowiemy na wszystkie pytania związane z przyłączeniem się do sieci ciepłowniczej. Jak to zrobić, ile to kosztuje, kto za to płaci? Jak korzystać z ciepła sieciowego, żeby nie przepłacać. To tylko niektóre z tematów, którymi się zajmiemy. Na początek o pierwszych krokach, które trzeba zrobić, żeby przyłączyć się do sieci. Czytaj więcej TUTAJ.

POCZUJ CIEPŁO BEZ SMOGU. ILE KOSZTUJE PODŁĄCZENIE DO SIECI CIEPŁOWNICZEJ I KTO ZA TO PŁACI

Tym razem w naszej akcji informacyjnej pt. „Poczuj ciepło bez smogu” zajmiemy się kosztami podłączenia do sieci ciepłowniczej. Kto za to płaci i ile to kosztuje? Czy można się starać o jakąś dotację? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz TUTAJ.

POCZUJ CIEPŁO BEZ SMOGU. ILE KOSZTUJE CENTRALNE OGRZEWANIE Z SIECI

Na pytanie ile kosztuje tzw. miejskie ogrzewanie nie ma prostej odpowiedzi. Podobnie jak przy większości mediów (gaz, prąd), również w przypadku ciepła, na cenę składa się kilka czynników. Na dodatek, taryfa ciepła jest chyba najbardziej skomplikowana. Podstawowa zasada jest taka, że ceny zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. Działa to w tej sposób, że Tauron Ciepło lub inny dostawca proponuje stawki, ale ostatecznie i tak musi się na nie zgodzić URE. Z jednej strony chodzi o to, żeby zabezpieczyć interesy konsumentów, z drugiej – producentów. Ci pierwsi chcieliby oczywiście płacić jak najmniej, ci drudzy – zarobić jak najwięcej. Gdzieś trzeba się spotkać i o odpowiednią dla wszystkich cenę ma dbać państwowy regulator. Wszystkie szczegóły o tym ile kosztuje ciepło można znaleźć TUTAJ.

POCZUJ CIEPŁO BEZ SMOGU. NIE BĘDZIE CZYSTEGO POWIETRZA BEZ LIKWIDACJI INDYWIDUALNYCH PIECÓW

Może się wydawać, że jeśli w swoim mieszkaniu zlikwidujemy jeden czy nawet kilka pieców węglowych, to większego wpływu na jakość powietrza nie będzie to miało. To prawda, ale jeśli uświadomimy sobie, że wszyscy sąsiedzi też likwidują piece, a tak w ogóle to w całym mieście trwa wielka akcja wymiany pieców na ekologiczne sposoby ogrzewania, to sytuacja wygląda już inaczej. Jeśli jeszcze do tego wszystkiego odnotujemy, że Tauron Ciepło do 2022 roku planuje przyłączyć do sieci ciepłowniczej około 1300 budynków w kilku miastach aglomeracji, to ograniczenie tzw. niskiej emisji staje się faktem.

Więcej o tym ile mniej zanieczyszczeń trafia do atmosfery po likwidacji indywidualnych pieców węglowych można przeczytać TUTAJ.

POCZUJ CIEPŁO BEZ SMOGU. JAKIE SĄ KORZYŚCI Z PRZYŁĄCZENIA SIĘ DO SIECI CIEPŁOWNICZEJ

Właściwie to chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że zamiana pieca węglowego na centralnego ogrzewanie sieciowe przynosi znacznie więcej korzyści niż problemów. Zwłaszcza jeśli ktoś mieszka np. na trzecim piętrze, pali w kilku piecach kaflowych, a węgiel musi nosić z piwnicy. Ale korzyści z rezygnacji z indywidualnego ogrzewania na rzecz sieciowego jest znacznie więcej.

Więcej na temat korzyści z likwidacji indywidualnego sposobu ogrzewania można przeczytać TUTAJ.

POCZUJ CIEPŁO BEZ SMOGU. SMOG ZABIJA, ALE MOŻNA GO OGRANICZYĆ

Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo szkodliwy jest smog. W dniach, kiedy powietrze jest zanieczyszczone, wprowadzamy do naszego organizmu wiele szkodliwych substancji. Badania nie pozostawiają wątpliwości – smog zabija. O tym jak bardzo przeczytacie TUTAJ.

POCZUJ CIEPŁO BEZ SMOGU. NAWET PÓŁ TYSIĄCA BUDYNKÓW W KATOWICACH MOŻE ZOSTAĆ PRZYŁĄCZONYCH DO SIECI CIEPŁOWNICZEJ

To mogą być bardzo intensywne lata, jeśli chodzi o przyłączanie kolejnych budynków do sieci ciepłowniczej. Swój plan ma miasto, spółdzielnie mieszkaniowe i Tauron Ciepło. Większość z tych planów się zazębia. To dobra wiadomość, bo każdy kolejny zlikwidowany piec węglowy to mniej zanieczyszczeń dostających się do atmosfery. O tym które budynki i kiedy mają przejść w Katowicach na centralne ogrzewanie, można przeczytać TUTAJ.

POCZUJ CIEPŁO BEZ SMOGU. ZIMA WRÓCI SZYBCIEJ NIŻ MYŚLICIE

W tym tekście znajdziecie podsumowanie tego o cym pisaliśmy przez ostatnich kilka miesięcy. Jeśli zastanawiacie się nad likwidacją pieców węglowych i przyłączeniem się do sieci ciepłowniczej, zajrzyjcie koniecznie TUTAJ.

ZOBACZ FILM O TYM JAK PRZYŁĄCZYĆ SIĘ DO SIECI

Partnerem akcji „Poczuj ciepło bez smogu” jest Tauron Ciepło.


Tagi:

Komentarze

  1. […] miejscu i czasie muszą zgrać się różne czynniki. O tym jakie w szczegółach przeczytacie TUTAJ. Ważne jest to, że wcale nie trzeba czekać aż to zarządca nieruchomości wyjdzie z […]

Dodaj komentarz

*
*