Reklama

Pociąg „Powstaniec Śląski” wyruszył w trasę

Redakcja
W czwartek po południu w swój pierwszy kurs wyruszył pociąg „Powstaniec Śląski”. To rozkładowy skład Kolei Śląskich, który został pomalowany na zloty kolor. Umieszczone zostały na nim wizerunki zasłużonych dla Śląska polityków oraz zwykłych mieszkańców sprzed stu lat.

Na pociągu znaleźli się m.in. Wojciech Korfanty, Józef Rymer, Alfons Zgrzebniok i Michał Grażyński. Są też kobiety w tradycyjnych strojach ludowych czy uczestnicy katowickiej defilady z 1922 roku.

W pierwszy kurs „Powstaniec Śląski” wyruszył z Katowic do Tychów Lodowiska. Przejazdy składu będą tak planowane, żeby mogli go zobaczyć podróżni z całego regionu.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Autorem koncepcji dla identyfikacji wizualnej powstańczego pociągu są Zespół Instytucji Kultury Ars Cameralis i Marta Gawin. Na pociągu umieszczono 26 sylwetek powstańców, postaci historycznych oraz przedstawicieli grup społecznych charakterystycznych dla okresu międzywojnia. Znajdziemy wśród nich m.in. mieszkańców Górnego Śląska pozujących w śląskich strojach, babcię z wnuczkami podczas pielgrzymki do Piekar Śląskich, mężczyznę z lamą prezentującego męski strój śląski czy młodą dziewczynę w mirtowym wianku, ubraną w odświętny strój zakładany podczas uroczystości Bożego Ciała. Nie zabrakło również nawiązania do plebiscytu, który odbył się na górnym Śląsku w marcu 1921 roku – symbolizują go m.in. mężczyźni niosący urny i pracownik Polskiego Komisariatu Plebiscytowego.

Wykorzystane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*