Reklama

Pociąg PKP Intercity tańszy niż Koleje Śląskie. Mimo podwyżki opłaca się jeździć na krótkich trasach

Redakcja
Pociągiem z Katowic do Gliwic za 4 zł zamiast 8,60 zł. Po zmianach w cenniku PKP Intercity, nadal bardziej opłaca się wybrać tego przewoźnika zamiast Kolei Śląskich. Zwłaszcza jeśli ktoś korzysta z pociągu sporadycznie.

Od dzisiaj PKP Intercity podniosły ceny biletów na pociągi wszystkich kategorii. Zmiany w cenniku spółka uzasadnia rosnącymi kosztami. Jak informuje Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity, w 2019 roku spółka zapłaciła za energię ok. 500 mln zł brutto, a w tym roku będzie to 1,5 mld zł brutto. Przewoźnik podkreśla, że podwyżka nie zrekompensuje wzrostu kosztów.

W nowym cenniku bilety podrożały o kilkanaście procent. Ten wzrost jest uzależniony od kategorii pociągu:

• 17,8% dla kategorii EIP;

• 17,4% dla kategorii EIC;

• 11,8% dla kategorii TLK/IC.

Nadal da się kupić bilety w promocyjnych cenach, ale po zmianie tych bazowych cen będą one droższe niż do tej pory. Zresztą trzeba na te promocje trafić, bo w zeszłym roku Intercity zmieniło zasady i nie ma znaczenia z jak dużym wyprzedzeniem pasażer kupi bilet. Obowiązuje dynamiczny cennik. Dlatego kupując bilet na najpopularniejsze relacje i w najbardziej korzystnych godzinach trudno skorzystać z oferty Promo.

Jednak ten dynamiczny system może się okazać korzystny. Widać to na przykładzie krótkich podróży. Wiele osób nie wie, że pociągami PKP Intercity można podróżować taniej pomiędzy miastami aglomeracji niż pociągami Kolei Śląskich. Po zlikwidowaniu przez regionalnego przewoźnika, w maju 2021 roku, taryfy liniowej, różnica w cenach biletów obu przewoźników jest spora.

Przeszło dwa razy więcej trzeba zapłacić za bilet Kolei Śląskich na trasie Katowice-Gliwice. W Kolejach Śląskich bilet jednorazowy kupowany przez aplikację (czyli w najtańszy możliwy sposób) kosztuje 8,60 zł, a w Intercity (niezależnie od tego czy w kasie, biletomacie, czy przez internet) – 4 zł. Takich przykładów jest więcej. Bilet Kolei Śląskich z Katowic do Sosnowca – 5,70 zł, a Intercity – 4 zł. Nawet z Katowic do Zabrza można dojechać taniej PKP IC, bo cena jest ta sama jak do Gliwic, a w Kolejach Śląskich wynosi 8,55 zł. Dokładnie taka sama różnica w cenie biletów jest również na trasie Katowice-Dąbrowa Górnicza. Taniej jest nawet do Tychów: 4 zł za Intercity, a 5,25 zł za Koleje Śląskie.

Należy pamiętać, że te tańsze bilety Intercity dotyczą wyłącznie kategorii TLK i IC. Poza tym to raczej oferta dla osób, które nie podróżują pociągiem na co dzień. Zwłaszcza, że pociągi dalekobieżne kursują z mniejszą częstotliwością niż te regionalne. Dlatego w niektórych porach dnia pasażer będzie zmuszony wybrać droższe Koleje Śląskie.


Tagi:

Komentarze

  1. P Śl 11 stycznia, 2023 at 3:35 pm - Reply

    Faktycznie, dobry artykuł. Wyczuwam, że znowu będzie ból dupy w komentarzach, bo „atakujecie” te rozbójnicze stawki w KŚ. Dobrze wiedzieć, że IC lokalnie to dobra alternatywa nawet dla autobusów w określonych przypadkach.

  2. Piotr 11 stycznia, 2023 at 3:20 pm - Reply

    Już kilka razy korzystałem. Np. Katowice-Zawiercie też 4 złote:)

Dodaj komentarz

*
*