Reklama

Płaskorzeźby na BWA znowu będą ozdobą. Trwa remont

Łukasz Kądziołka
Trwa renowacja płaskorzeźb na elewacji Biura Wystaw Artystycznych w Katowicach. Elementy, które były ozdobą, powoli stawały się niebezpieczne dla przechodniów. Teraz mają odzyskać dawny blask.

Od ostatniej renowacji minęło kilkanaście lat, ale stan elewacji był już fatalny. Jeśli nie udałoby się znaleźć pieniędzy i firmy, która zajęłaby się remontem płaskorzeźby otaczającej budynek katowickiego BWA, to rzeźby trzeba by było zlikwidować. Biuro Wystaw Artystycznych długo szukało wykonawcy. Pojawiały się nawet oferty dwukrotnie droższe niż szacowany koszt. Ostatecznie kilka dni temu gliwicka firma rozpoczęła remont. Do tej pory płaskorzeźby zostały wyczyszczone i odgrzybione. Teraz trwa uzupełnianie elementów, które odpadły z elewacji. Na koniec elewacja zostanie pokryta sprowadzonym z Niemiec chemicznym środkiem hydrofobowym i pomalowana. Renowacja ma sprawić, że płaskorzeźby będą odporniejsze na warunki zewnętrzne. Prace powinny zakończyć się jeszcze w listopadzie. Na remont miasto przeznaczyło 80 tys. zł. Niewykluczone, że elewacja zostanie też podświetlona. Tak, żeby była dobrze widoczna również w nocy.

Budynek przy al. Korfantego z charakterystyczną elewacją został otwarty w 1972 roku. Autorami płaskorzeźb, umieszonych nad wejściami do lokali i okalających niemal cały budynek, są Teresa Michałowska-RauszerJerzy Kwiatkowski.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*