Reklama

PKP Intercity ma nowe wagony. Będą jeździć również przez Katowice

Redakcja
Nowe wagony PKP Intercity. Spółka odebrała kilkadziesiąt składów wyprodukowanych przez poznańską fabrykę. To część większego kontraktu opiewającego na 700 mln złotych.

Kilkadziesiąt nowych wagonów w PKP Intercity. To realizacja umowy, która została podpisana w lutym 2018 roku z poznańskim producentem, czyli firmą H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych. Nowe wagony dostosowano do prędkości 200 km/h. Są wyposażone w klimatyzację, a podróżni korzystają z wygodnych foteli, nad którymi znajduje się indywidualne oświetlenie. Pod fotelami są dostępne gniazdka elektryczne. Poza tym wagony mają system informacji pasażerskiej, toalety z zamkniętym obiegiem, wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego Internetu.

Pierwsze cztery wagony odebrano w grudniu 2021 roku, a teraz do przewoźnika dotarło 60 kolejnych. Są to: 27 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy, 10 takich samych wagonów wyposażonych dodatkowo w miejsca do przewozu rowerów (każdy wyposażony w 8 wieszaków na rowery) oraz 23 wagony przedziałowe 2. klasy. W sumie PKP Intercity otrzyma 81 wagonów, a wartość całego zamówienia wynosi 697,3 mln brutto. Nowoczesne wagony kursują w składach pociągów kategorii InterCity (IC) oraz Express InterCity (EIC) na poniższych trasach:

EIC Tatry relacji Warszawa – Kraków – Zakopane;

EIC Jantar relacji Warszawa – Gdynia – Hel;

EIC Posejdon relacji Warszawa – Gdynia – Kołobrzeg;

EIC Fregata relacji Katowice – Warszawa – Gdynia – Kołobrzeg;

IC Wysocki relacji Warszawa – Katowice;

IC Słowiniec relacji Warszawa – Gdynia;

IC Śnieżka relacji Warszawa – Wrocław – Szklarska Poręba/Kudowa-Zdrój.


Tagi:

Komentarze

  1. kukura 28 sierpnia, 2022 at 7:12 pm - Reply

    A tymczasem od dluższego czasu z Katowic zniknęly poranne ExpressIC (tzw. Pendolino). Pociagi w tygodniu jezdziły ze 100% obłożeniem i pozwalały dojechac do Wawy w 2 gidz 20 minut i zazwyczaj na czas.
    W zamian rano dostaliśmy zwykłe Ic. Pomijając komfort podrózy, to jadą one najczesciej w najlepszym razie 3 godz., na dodatek najczęsciej z opoznieniem.

    Tym sposobem PKP straciło klientow biznesowych, ktorzy jezdzili rano do Wawy i wieczorem wracali. Gratulujemy.

  2. Piotr 28 sierpnia, 2022 at 9:01 am - Reply

    Najpierw niech poprawia na dworcu PKP skandaliczne nagłośnienie. Nawet kolejarze dziwią się, że jeszcze nikt się za to nie zabrał…

Dodaj komentarz

*
*