Reklama

Zakaż używania telefonów komórkowych na przejściach i pierwszeństwo dla pieszych przed pasami. Rząd przygotował zmiany w prawie

Redakcja
Rząd chce, żeby na przejściach dla pieszych było bezpieczniej. Kierowcy będą musieli zwracać uwagę nie tylko na osoby, które przechodzą przez jezdnię. Natomiast piesi mają schować telefony i inne urządzenia, które rozpraszają ich uwagę.

Coraz bliżej zmian dotyczących pieszych. Mają one na celu poprawę ich bezpieczeństwa. Nakładają obowiązki na wszystkich uczestników ruchu drogowego. Projekt nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym” opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego został przyjęty wczoraj przez Radę Ministrów. – Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć – jest to priorytet polskiego rządu – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Obecne przepisy zobowiązują kierującego pojazdem zbliżającego się do przejścia dla pieszych do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na nim. Ten zapis ma się zmienić. Kierowca będzie zobowiązany do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. Chodzi o to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo osób, które znajdują się na przejściu oraz tych, które dopiero na nie wchodzą. To właśnie dodanie do ustawy zapisu dotyczącego pieszego wchodzącego na pasy ma podwyższyć bezpieczeństwo.

Wśród propozycji resortu znalazły się dodatkowe obowiązki również dla pieszych. Będą oni musieli zachować szczególną ostrożność również w chwili, gdy dopiero zbliżają się do przejścia przez jezdnię lub torowisko. W projekcie ustawy znalazły się regulacje zakazujące pieszemu korzystania w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść dla pieszych) z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń „upośledzających prawidłową percepcję„. Chodzi o wszystko, co odciąga wzrok i uwagę pieszego.

Rządowy projekt trafi teraz pod obrady posłów i senatorów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*