Reklama

Pierwsze szczepionki trafią do szpitali drugiego dnia świąt. Również do Katowic

Redakcja
Szczepionka przeciw COVID-19 coraz bliżej. Za kilka dni do Polski trafi pierwszy transport szczepionek. Kolejnego dnia mają ruszyć szczepienia m.in. w katowickim szpitalu. Problemem może być nie liczba dostępnych szczepionek, ale chętnych.

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki spotkał się z lekarzami w szpitalu, w którym ma zostać podana pierwsza w Polsce szczepionka przeciwko Covid-19. Szef rządu po raz kolejny zaapelował do Polaków o rozsądek w trakcie świąt. – Zadbajmy o to,  żeby one były w bardzo wąskim gronie, w gronie najbliższej rodziny. Wkrótce potem przystąpimy do programu szczepień – mówił podczas konferencji w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Już drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia do Polski dotrze pierwszy transport. – 26 grudnia, wieczorem, przyjadą do Polski szczepionki. Będzie to 10 tys. sztuk. W jednej ze składnic Agencji Rezerw Materiałowych zostaną przepakowane i trafią do dwóch hurtowni, z których 27 grudnia rano trafią do 73 szpitali – zapowiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień. Na liście tych placówek znalazł się szpital MSWiA przy ul. Głowackiego 10 w Katowicach.

W pierwszej kolejności, w tzw. etapie zero, dostęp do szczepionki będą mieli pracownicy ochrony zdrowia. Chodzi zarówno o biały personel, jak i osoby zatrudnione na stanowiskach  administracyjnych oraz pomocniczych. Szpitale węzłowe zaszczepią nie tylko swoich pracowników. Będą tam kierowane również osoby pracujące w innych miejscach, m.in. szpitalach, przychodniach, sanepidach, domach pomocy społecznej, miejskich ośrodkach pomocy społecznej, hurtowniach farmaceutycznych, aptekach. Premier Morawiecki przekazał, że problemem może nie być dostępność szczepionki, tylko liczba chętnych. Jak mówił, tempo zaszczepienia połowy populacji zależy od dwóch czynników. – Po pierwszego od tego jak szybko dotrą do nas szczepionki innych firm. Po drugie od tego, jak wiele osób i jak szybko będzie chciało się zaszczepić – mówi szef rządu i zapewnia o bezpieczeństwie szczepionki: Widać, że te szczepienia przebiegają w sposób prawidłowy, że różnego rodzaju skutki uboczne, których ludzie się obawiali i obawiają, one występują w bardzo niewielkim procencie.

Do końca grudnia trafi do Polski 300 tys. szczepionek, a do końca stycznia – 1,5 mln. To ma dać możliwość zaszczepienia w pierwszym miesiącu 2021 roku 750 tys. osób. Dzisiaj zapowiedziano, że w pierwszym tygodniu przyszłego roku Europejska Agencja Leków powinna zatwierdzić drugą szczepionkę przeciwko Covid-19, firmy Moderna. Podobnie jak produkt firmy Pfizer, została ona również zamówiona przez Polskę.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*