Reklama

Pierwsza gmina w Polsce osiągnęła 67% wyszczepienia i dostanie pieniądze z budżetu państwa. Katowicom dużo jeszcze brakuje

Redakcja
Podkowa Leśna pod Warszawą to pierwsza gmina w Polsce, której co najmniej 67% mieszkańców w pełni zaszczepiło się przeciwko COVID-19. W nagrodę dostanie 100 000 zł z budżetu państwa. Katowicom dużo jeszcze do takiego poziomu wyszczepienia brakuje.

Od kilku tygodni tempo szczepień przeciw koronawirusowi w Polsce spada. Rośnie ruch antyszczepionkowy, swoje robią też zapewne niskie statystyki nowych przypadków zakażeń i zgonów. Być może coś ruszy po powrocie dzieci i młodzieży do szkół. Loteria szczepionkowa nie spełniła swojego zadania, podobnie jak finansowe zachęty i konkursy dla gmin. Rząd liczył, że rywalizacja miedzy nimi napędzi szczepienia, bo w zamian za określony poziom wyszczepienia można dostać mniejsze lub większe pieniądze. Tymczasem dopiero teraz pierwsza gmina w Polsce „załapała” się na 100 000 zł, które z budżetu państwa powędrują do tych gmin, w których poziom wyszczepienia osiągnie co najmniej 67%. Warto dodać, że szanse na takie pieniądze ma w całej Polsce aż 500 gmin, a konkurs trwa do końca 2021 roku.

Najszybciej do Podkowy Leśnej mogą dołączyć Warszawa (65,6%), Poznań (64,9%), Wronki (64,5%), Raszyn (65,5%), Ustronie Morskie (64%), Wrocław (63,3%), Michałowice (63,1%), Konstancin-Jeziorna (62,3%) i Kraków (62,3%).

Katowicom, które zajmują drugie miejsce w woj. śląskim i 40. w całym kraju, do 67% jeszcze dużo brakuje. Obecnie zaszczepionych jest 168 580 mieszkańców, co daje 58%.

Drugi konkurs to „Najbardziej odporna gmina”. Jest w nim kilka kategorii, a nagrody są wyższe. Katowice „startują” w gronie miast powyżej 100 000 mieszkańców. Do wygrania jest 1 mln zł dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców. Na wygraną nie mam szans, bo przed stolicą woj. śląskiego daleko z przodu są wspomniane już . Warszawa, Poznań, Wrocław i Kraków, ale też Gdańsk i Gdynia (57%).

Ten konkurs trwa do 31 października 2021 roku. Dodatkowo, gmina z największym odsetkiem w pełni zaszczepionych mieszkańców, dostanie 2 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*