Reklama

Pandemia jest w odwrocie. Rząd zapowiedział dalsze luzowanie obostrzeń

Redakcja
Spadek liczby zakażeń, hospitalizacji i zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Rząd postanowił, że znowu poluzuje obostrzenia. Kolejne zmiany jeszcze w tym tygodniu.

Sytuacja epidemiczna w Polsce znacznie się poprawiła. Mówił o tym dzisiaj minister zdrowia Adam Niedzielski. – Wszyscy obserwujemy bardzo wyraźny spadek liczby zakażeń i hospitalizacji. Widzimy też, że coraz mniejsza jest też „trafialność” testów – mówi szef resortu zdrowia. Jak poinformował, dzisiaj odnotowano ok. 600 zakażeń przy ok. 55 tys. wykonanych testów, co daje odsetek pozytywnych wyników na poziomie mniej więcej 1%. To najniższe wyniki, jakie były odnotowywane podczas całej pandemii. Obserwuje się też znaczny spadek liczby zgonów. Średnio w tygodniu jest ich poniżej 100. – Mieliśmy takie czasy, kiedy ta liczba wahała się nawet powyżej 500-600 średniej w tygodniu – przypomina Niedzielski. Rząd obserwuje również to, że na liczbę zakażeń nie przekładają się wprowadzane od 1,5 miesiąca luzowanie obostrzeń. Dlatego zadecydowano o kolejnym poluzowaniu.

Obecne zasady zostaną utrzymane na pewno do 25 czerwca. Jednak jeszcze w tym tygodniu kolejne ograniczenia będą zniesione. Rozporządzenie, które będzie obowiązywało od 6 do 25 czerwca, wprowadzi poniższe zmiany:

  • będą mogły się odbywać targi, konferencje i wystawy (z limitem uczestników według zasady 1 osoba na 15 m kw.),
  • sale zabaw dla dzieci będą mogły wznowić działalność (również będzie w nich obowiązywał limit),
  • imprezy rodzinne (np. wesela) i zgromadzenia będą miały limit uczestników zwiększony z 50 do 150 osób,
  • transport publiczny – w pojazdach będzie mogło przebywać tyle osób, ile wynosi 75% miejsc.

Jak podkreślił Adam Niedzielski, do wszystkich ograniczeń dotyczących liczby osób (np. w hotelach czy podczas konferencji) nie będą wliczane osoby zaszczepione. Zapytany o to, w jaki sposób można potwierdzić fakt zaszczepienia odpowiedział: – To zawsze jest odpowiedzialnością osoby, która deklaruje, że jest zaszczepiona. Po jej stronie jest konieczność udowodnienia. Dodał, że na razie dowodem na szczepienia może być wydruk po szczepieniu. Po 10 czerwca ma być dla wszystkich dostępna aplikacja, dzięki pozwalająca na „odczytanie i potwierdzenie aktualnego statusu”.

Rząd zakłada, że kolejne zmiany w obostrzeniach zostaną wprowadzone na okres całych wakacji, czyli od 26 czerwca do 31 sierpnia.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*