Otwarcie dworca przy ul. Sądowej w Katowicach. Obiekt zostanie udostępniony podróżnym z dużym opóźnieniem, 30 września. Niektórzy przewoźnicy są już chętni do przeniesienia się do nowego dworca. Trwają nadal ustalenia dotyczące autobusów komunikacji miejskiej.
Po wielu miesiącach od zakończenia budowy w końcu otworzy się jedno z centrów przesiadkowych. “Sądowa” to właściwie nowy dworzec autobusowy. Ma zastąpić ten obecny, przy ul. Skargi. Budowa trwała od wiosny 2018 roku. Zgodnie z pierwotnymi planami, otwarcie miało się odbyć jeszcze w 2019 roku. Prace budowlane zakończyły się później niż zakładano. Powodem były też dodatkowe elementy, których nie było w projekcie, a których zażyczyło sobie miasto już w trakcie realizacji. Mowa m.in. o klatce schodowej czy systemie parkingowym. Później była jeszcze istotna zmiana we wnętrzu i przetargi na usługi świadczone w budynku dworca. Zakończenie formalności skomplikowało również to, że miasto postanowiło oddać zarządzanie obiektem trzem jednostkom. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zajmuje się budynkiem, peronami i parkingami – Miejski Zarząd Ulic i Mostów, a za umowy z przewoźnikami czy system informacji pasażerskiej ma odpowiadać Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach.
W końcu miasto zaprosiło dzisiaj na otwarcie międzynarodowego centrum przesiadkowego na 30 września. Jednak nie oznacza to, że od razu będą tu kursowały wszystkie autobusy zatrzymujące się obecnie na dworcu przy ul. Skargi. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w ostatnich dniach zainteresowanie przeniesieniem się na nowy dworzec wyraziło kilku przewoźników. Przy Sądowej zlokalizowane będą również stanowiska dla autobusów komunikacji miejskiej. Jak informuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM, nadal trwają ustalenia z urzędem miasta dotyczące zmiany w rozkładach jazdy. Plany są przygotowywane przez pracowników zajmujących się rozkładem. ZTM wysłał do Katowic propozycje zawierające linie autobusowe, które miałyby obsługiwać dworzec oraz zmiany tras. Wokół obiektu poprowadzony został buspas. Mają się nim poruszać pojazdy komunikacji miejskiej. Również te, które nie będą się zatrzymywały na przystankach zlokalizowanych na nowym dworcu. ZTM planuje szerzej informować pasażerów o zmianach, kiedy już zostaną one zatwierdzone przez urzędników. Zgodnie z umową, budowa centrum przesiadkowego “Sądowa” miała kosztować niecałe 60 mln zł.