Reklama

Osiem komitetów wyborczych wystawia listy kandydatów na radnych. Będzie kolejny kandydat na prezydenta

Grzegorz Żądło
W poniedziałek o północy minął termin rejestracji list kandydatów w wyborach do rady miasta. Miejska Komisja Wyborcza pracowała do północy. Niemal w ostatniej chwili listy zarejestrowała koalicja PO i Nowoczesnej oraz Ruch Narodowy. Łącznie w Katowicach będzie można głosować na 8 komitetów, ale nie wszystkie zarejestrowały listy w każdym okręgu. Kandydatów na prezydenta można zgłaszać do 26 września.

Jako pierwsze swoje listy zarejestrowało Forum Samorządowe i Marcin Krupa. Potem formalności dopełnili Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Prawo do Katowic. Ten ostatni komitet zarejestrował listy tylko w 4 z 5 okręgów (bez wschodu). To znacznie ogranicza jego szanse na wzięcie udziału w podziale mandatów. Zgłoszenia tych trzech komitetów zostały już zweryfikowane. W kolejce czekają jeszcze Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Narodowy, Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna), Ślaska Partia Regionalna oraz Ruch Kukiz’15. Ten ostatni będzie miał tylko tylko w dwóch okręgach.

Miejska Komisja Wyborcza do czwartku powinna zweryfikować wszystkie zgłoszenia i podać ostateczny skład komitetów i list, które wezmą udział w wyborach.

Komitety, które zarejestrowały listy przynajmniej w 3 okręgach mogą zgłosić kandydata w wyborach na prezydenta Katowic. Mają na to czas do 26 września. Taką możliwość mają też komitety ogólnopolskie. Już wiadomo, że kandydata wystawi SLD Lewica Razem. Będzie to działacz związkowy Henryk Moskwa. Wcześniej swój start w wyborach zapowiedzieli Marcin Krupa, Jarosław Makowski, Jarosław Gwizdak i Ilona Kanclerz.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. W Katowicach będzie można głosować w 5 okręgach, z których zostanie wybranych 28 radnych.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*