Reklama

Powstają kolejne letnie ogródki. Większość lokali otworzy je w nocy z piątku na sobotę

Łukasz Kądziołka
Gastronomia powraca do przyjmowania gości po wielu miesiącach przerwy. Najpierw zaprosi ich do letnich ogródków. Właściciele lokali w większości kończą już przygotowania do weekendu i w większości rozpoczną go o północy.

Powtarza się scenariusz sprzed roku. 18 maja 2020 roku lokale gastronomiczne otwarto po przerwie spowodowanej wybuchem epidemii koronawirusa w Polsce. W najbliższy weekend, po dwóch falach i siedmiu miesiącach zamknięcia, klienci będą mogli zjeść przy stoliku. Na razie tylko na zewnątrz, ponieważ rząd postanowił podzielić na etapy odmrażanie gastronomii.

Przygotowania do powrotu do pracy widać już od początku tego tygodnia. Najwyraźniej na ul. Mariackiej. Imprezowa ulica Katowic, którą odwiedzają mieszkańcy całej aglomeracji, a nawet regionu, zamarła. Zwłaszcza, że większość lokali oferuje tutaj raczej napoje niż jedzenie. Teraz Mariacka powoli budzi się do życia. Właściciele przygotowują się na przyjęcie jak największej liczby osób. Z powodu obostrzeń na terenie ogródków będzie obowiązywał 1,5 metrowy odstęp pomiędzy stolikami i dostępny ma być co drugi. Żeby trzymać się tych zasad, właściciele muszą wprowadzić limity osób.

W KATO pomieści się ich około 50, podobnie w Klubowej. Nieco mniej, bo maksymalnie ok. 40 osób, ma korzystać jednocześnie z ogródka Ministerstwa Śledzia i Wódki. Wszystkie te lokale otworzą się minutę po północy w nocy z 14 na 15 maja. Mimo to właściciele spodziewają się dużego ruchu. Większość lokali nie prowadzi rezerwacji, bo, jak powiedział jeden z menedżerów, „chętnych będzie za dużo”. Rezerwację prowadzi lokal Drzwi Zwane Koniem przy ul. Warszawskiej, który dysponuje pokaźnym ogródkiem. Naraz może z niego korzystać 128 osób, ale na przykład na sobotę w ciągu dnia nie ma już wolnych miejsc. Jeszcze więcej miejsca będzie w ogródku Białej Małpy w podwórku przy ul. 3 Maja. To lokal, który już w marcu otworzył dla klientów przestrzeń na zewnątrz. Łącznie pomieści się tu około 200 osób.

Kolejny etap luzowania obostrzeń dla gastronomii zaplanowano na 29 maja. Wtedy ma zostać dopuszczone przyjmowanie gości wewnątrz lokali.


Tagi:

Komentarze

  1. Awesome 13 maja, 2021 at 9:01 pm - Reply

    Nareszcie! <3

Dodaj komentarz

*
*