Reklama

Od soboty uchodźcy z Ukrainy będą mogli składać wnioski o 500+

Redakcja
Od soboty 26 marca dostępny będzie specjalny wniosek o świadczenie 500+ w języku ukraińskim. Od tego dnia obywatele Ukrainy, którzy legalnie przyjechali do Polski po 23 lutego 2022 roku będą mogli składać wnioski o to świadczenie. W najbliższy weekend ZUS organizuje akcję „Weekend dla Ukrainy”.

W sobotę i w niedzielę placówki ZUS w Katowicach i w Chorzowie będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500+. Pracownicy ZUS będą do dyspozycji obywateli Ukrainy, by pomóc im w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożeniu wniosku.

W województwie śląskim placówki ZUS będą otwarte w zdecydowanej większości w sobotę, 26 marca, ale będą też takie miejscowości, gdzie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obywatele Ukrainy będą mogli przyjść zarówno w sobotę jak i w niedzielę. Tak będzie między innymi w Katowicach, Chorzowie. Zapraszamy w godz. od 9:00 do 15:00. Szczegółowy harmonogram dyżurów w pozostałych miejscowościach dostępny jest na naszej stronie internetowej www.zus.pl  – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Aby móc wysłać elektronicznie wniosek o 500+ obywatel Ukrainy musi mieć swój profil PUE. To za jego pośrednictwem będzie mógł wysłać wniosek o świadczenie rodzinne. Zasady przyznawania świadczenia dla uchodźców są takie same jak dla obywateli Polski. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Niezbędne do złożenia wniosku o 500+ jest posiadanie specjalnego numeru PESEL. Musi go mieć nadany zarówno rodzić jak i dziecko, na które będzie składany wniosek. Ponadto rodzic musi mieć też założone konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu i adres email (pisany alfabetem języka łacińskiego).

W poniedziałek, 21 marca,  ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy. Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres [email protected]


Tagi:

Komentarze

  1. Janusz 24 marca, 2022 at 11:14 pm - Reply

    Mam nadzieję że skoro nasze państwo podjęło decyzję o traktowaniu uchodźców na równi z obywatelami to skwitowało to w Kijowie w takiej formie że gdy wojna się skończy to Polskie firmy będą traktowane na Ukrainie na równi z Ukraińskimi. Oby nie skończyło się to tak że weźmiemy na sobie wszystkie koszty wojny a ostatecznie na pokoju zarobią Niemcy Francuzi i Amerykanie. Bo naiwna wiara w odwdzięczenie jest tylko naiwna wiara. A wdzięczność można wyrazić tylko w dolarach, złocie dewizach lub kontraktach na przyszłość.

    • Lidiot 25 marca, 2022 at 6:05 am Reply

      Tak przecież będzie 😉

Dodaj komentarz

*
*