Reklama

Od soboty cała Polska w strefie czerwonej. Zamknięta gastronomia, sanatoria, nauka zdalna w szkołach i zakaz zgromadzeń

Grzegorz Żądło
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek przed południem kolejne obostrzenia, które mają powstrzymać drastyczny wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Od soboty cała Polska będzie w czerwonej strefie. Zamknięte zostaną restauracje, puby i kawiarnie. Dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych przejdą na nauczanie zdalne. Zamknięte zostaną sanatoria, a seniorzy powyżej 70. roku życia mają pozostać w domu.

O tym, że takie obostrzenia zostaną wprowadzone, mówiło się już od kilku dni. Dziś nieoficjalne informacje stały się faktem.

Jak poinformował premier, obecnie zajętych jest około 10 000 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19, a łącznie jest ich 18 000. – Musimy zahamować przyrost zakażeń. Obostrzenia będą miały swój skutek za 10-14 dni. Mam nadzieję, że wtedy będziemy mogli przekazać lepsze informacje. W przypadku, gdyby te obostrzenia nie działały, będziemy zamykać głębiej różne dziedziny życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego – powiedział Mateusz Morawiecki.

Nowe obostrzenia, które wejdą na terenie całego kraju od soboty 24 października:

– cała Polska staje się czerwoną strefą (szczegóły poniżej)

– uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych przechodzą na nauczanie zdalne

– w godzinach 8-16 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie będą mogli przemieszczać się poza domem bez opieki osoby dorosłej

– lokale gastronomiczne (restauracje, puby, kawiarnie) będą mogły sprzedawać jedzenie jedynie na wynos. To obostrzenie zostało zaplanowane na najbliższe dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia.

– zakaz wszelkiego rodzaju aktywności w grupach powyżej 5 osób. Dotyczy to zgromadzeń, spotkań, konferencji itp.. Wyjątkiem są większe grupy, które spotykają się w pracy oraz w miejscu zamieszkania (rodziny)

– sanatoria będą zamknięte – wyjątkiem są turnusy, które już trwają

– seniorzy powyżej 70. roku życia mają zostać w domu (to zalecenie, nie nakaz). Rząd ma uruchomić szerokie wsparcie, w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów. Ma działać specjalna infolinia, żeby każdy mógł poprosić o różnego rodzaju pomoc.

Przed nami krytyczny tydzień. W tym nadchodzącym tygodniu przesądzi się czy będziemy mieli do czynienia z dalsza wykładniczą eskalacją pandemii. Spełniają się czarne scenariusze. Jeżeli ta tendencja by się utrzymała, to w przyszłym tygodniu będziemy narażeni na ryzyko 20-25 tysięcy dziennych zachorowań. Taki scenariusz jest już scenariuszem gorszym od czarnego – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Czerwona strefa – jakie zasady

sklepy – do 5 osób na jedną kasę w sklepach do 100 m kw. powierzchni, a dla sklepów powyżej 100 m kw. 1 osoba na 15 m kw.
zakaz organizacji imprez okolicznościowych, m.in. wesel, komunii
współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności
wydarzenia kulturalne – dostępne co drugie miejsce na widowni, nie więcej niż 25% liczby miejsc
uroczystości religijne – nie więcej niż 1 osoba na 7 m kw.;
zgromadzenia publiczne – może uczestniczyć maksymalnie 5 osób;
szkoły wyższe oraz ponadpodstawowe – obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
baseny, siłownie, kluby fitness – zamknięte
wesołe miasteczka, parki rozrywki i parki rekreacyjne – zawieszenie działalności
transport zbiorowy –  pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:
a) 50% liczby miejsc siedzących albo
b) 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*