Reklama

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Przekraczanie prędkości będzie bardzo kosztowne

G. Ż.
Od północy obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia opublikowaną w Dzienniku Ustaw 30 grudnia 2021, największe zmiany zaszły w karaniu za przekroczenie prędkości. Kierowca może teraz dostać od policjanta mandat w wysokości nawet 5000 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, grzywna może wynieść 30 000 zł.

Od 1 stycznia 2022 roku zdecydowanie nie opłaca się przekraczanie prędkości. Jeśli kierowca będzie jechał szybciej np. o 31 km/h niż dopuszcza to oznakowanie i przepisy ruchu drogowego, wówczas zapłaci 800 zł mandatu. Jeśli będzie to recydywa, wówczas mandat wzrasta o 100 %. Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h kosztuje minimum 1500 zł, a o ponad 70 km/h aż 2500 zł.

Mandaty za przekroczenie prędkości od 1 stycznia 2022

Wzrastają też stawki mandatów za wykroczenia związane z zagrożeniem bezpieczeństwa pieszych. I tak np. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście oznacza mandat w wysokości 1500 zł (3000 w warunkach recydywy).

Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem grozi mandatem w wysokości 1500 zł (3000 zł recydywa).

Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu kosztuje teraz 1500 zł (3000 zł recydywa), a naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych – 1500 zł (3000 zł).

Korzystanie z „korytarza życia”, utworzonego dla pojazdów uprzywilejowanych, oznacza mandat w wysokości 500-2500 zł.

Warto też, jeśli ktoś tego jeszcze nie zrobił, zaopatrzyć się w zestaw głośnomówiący, bo korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem wiąże się z mandatem w wysokości 500 zł.

Niezachowanie wymaganego minimalnego odstępu między pojazdami na tym samym pasie ruchu narazi kierowcę na mandat w wysokości 300−500, a jazda autostradą lub drogą ekspresową pod prąd – 2000 zł.

Wszystkie stawki z nowego taryfikatora można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. Antoni 29 stycznia, 2022 at 12:33 am - Reply

  „jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych” o co chodzi z tym wykroczeniem?

  • Przemysław 29 stycznia, 2022 at 5:15 pm Reply

   Nie wolno jeździć po chodniku, w ogóle i nigdy, można go tylko przejechać w poprzek dojeżdżając do posesji lub innego wyznaczonego miejsca. Koniec z dzikim parkowaniem po tym jak się 100 metrów jechało chodnikiem. Po chodniku nie wolno jeździć samochodem, można go tylko przejechać w poprzek, zawsze tak było, ale ludzie mieli to w nosie. Co roku z tego powodu ginie wielu pieszych, a np. w Katowicach nagminne jest jeżdżenie po chodnikach. Tak samo nie wolno wjeżdżać na chodnik przez przejście dla pieszych (lenie i cwaniaki tak robią, bo na przejściu jest obniżony krawężnik i łamią od razu 2 przepisy), to druga część wymienionego przepisu. Podsumowując nie wolno w ogóle jeździć wzdłuż po chodniku (tylko przejechać przez niego z konieczności w poprzek) oraz nie wolno jeździć po pasach w tym kierunku co chodzą piesi czyli wzdłuż.

 2. Maciej_Bn 2 stycznia, 2022 at 7:18 pm - Reply

  Zmiana od dawna wyczekiwana. Ale nie wprowadzono zmiany stawki za dzikie parkowanie. W rezultacie nadal nic się nie poprawi w kontekście zastawionych chodników.

Dodaj komentarz

*
*