Reklama

Obostrzenia w Polsce. Od dzisiaj nowe limity i zamknięte kluby

Redakcja
Od dzisiaj zaostrzenie obostrzeń w całej Polsce. Obowiązują nowe limity osób w restauracjach, kinach, teatrach, hotelach i kościołach. Zamknięte zostały kluby, a rząd nie wprowadził ograniczeń w komunikacji miejskiej.

Zapowiadane w ubiegłym tygodniu zaostrzenie obowiązujących obostrzeń wchodzi od dzisiaj w życie. Wczoraj ukazało się rozporządzenie, które przedłuża termin restrykcji do 31 stycznia.
Zgodnie z zapowiedziami, od 15 grudnia będą obowiązywały nowe limity w wielu miejscach publicznych. Między innymi w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach i kościołach może przebywać mniej niezaszczepionych osób niż do tej pory. Maksymalne obłożenie obiektu wynosiło 50%, a od dzisiaj jest to 30%. Zaszczepieni nie wliczają się do limitu, ale to na organizatorze czy przedsiębiorcy spoczywa obowiązek weryfikacji certyfikatów covidowych. W przypadku osiągnięcia 30-procentowego limitu to osoba zamierzająca skorzystać z usługi lub uczestniczyć w wydarzeniu decyduje, czy chce skorzystać z przywileju przysługującego zaszczepionym przeciwko Covid-19  musi pokazać certyfikat.

Od dzisiaj obowiązuje również zakaz działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych oraz udostępnianiu miejsc do tańczenia w pomieszczeniach lub zamkniętej przestrzeni. Termin obowiązywania tego zakazu również określono na 31 stycznia. Wbrew zapowiedziom nie pojawił się zapis o zmianie limitów pasażerów w transporcie publicznym, który miał wynosić 75% całkowitego wypełniania pojazdu.

W rozporządzeniu zapisano zwolnienie osób zamieszkujących razem z obowiązku odbycia kwarantanny w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem u jednego z domowników pod warunkiem, że wynik testu na obecność SARS-CoV-2 będzie negatywny.

Zmieniają się też zasady dotyczące przybycia do Polski. Osoby przylatujące spoza strefy Schengen muszą wykonać test na Covid-19 nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Jeśli ktoś nie okaże testu z wynikiem negatywnym, będzie kierowany na obowiązkową kwarantannę.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*