Reklama

Nowy stadion w Katowicach otwarty. Bieżnia miała być większa i nie ma kortów [GALERIA]

Ł. K.
Katowice mają nowy stadion. Niektórzy mogą pamiętać jeszcze obiekt Kolejarza, który popadał przez wiele lat w ruinę. Teraz to nowoczesny kompleks otwarty nie tylko dla sportowców, ale również mieszkańców. Jednak nie wszystko zostało wykonane tak, jak planowano.

Były stadion Kolejarza tętnił życiem w latach 70. i 80. Później zaczął niszczeć i nie nadawał się do uprawiania sportu. W 2012 roku obiekt kupiło miasto, a dzisiaj  – po nieco ponad dwóch latach od momentu wbicia pierwszej łopaty – otwarty został nowy obiekt sportowy na południu Katowic. W Piotrowicach przy ul. Asnyka 27 powstał nowoczesny kompleks sportowy. Dzisiaj o związkach z tym miejscem i Kolejarzem przypomniał prezydent Marcin Krupa. – Miałem przyjemność również w tym klubie, w trampkarzach grać na tym boisku i strzelać bramki też mi się zdarzało. Ten obiekt służył naszym mieszkańcom i szkołom, które tutaj w otoczeniu są. Co roku mieliśmy tutaj zawody sportowe międzyszkolne – mówił Krupa.

Po części oficjalnej odbył się pierwszy symboliczny bieg po bieżni. Ta miała być 8-torowa, ale jest 5-torowa. Na brak większej bieżni wskazywali podczas otwarcia przedstawiciele AWF-u. W stosunku do wizualizacji widać, że nie ma też kortów tenisowych. Kompleks składa się z boiska piłkarskiego z nawierzchnią syntetyczną, boiska do baseballu z nawierzchnią z trawy naturalnej i mączki, a także dwóch boisk do piłki plażowej i boiska wielofunkcyjnego.

Na krańcach boiska, przy bieżni znajdują się: rozbieg i skocznia do skoku wzwyż, rzutnia do pchnięcia kulą, rozbieg i skocznia do skoku o tyczce, a także piaskownica z rozbiegiem do skoku w dal. W budynku, oprócz zaplecza sanitarno-szatniowego, jest też strefa fitness, która na razie jest nieczynna, bo nie została jeszcze wyposażona. Teren wokół obiektu został zagospodarowany. Wokół przebiega droga rowerowa, są wiaty rowerowe, ławki, strefa street workout. Obok trybun gości wybudowano bezpłatną toaletę publiczną.

Na stadion przy Asnyka przeniesie się docelowo Rozwój Katowice, która swoje mecze rozgrywa na razie na stadionie przy ul. Alfreda. Jak mówi trener Rozwoju Tomasz Wróbel, w tym roku piłkarze będą w Piotrowicach tylko odbywali niektóre treningi, a na mecze trzeba będzie poczekać do rundy wiosennej. Dla kibiców powstały trzy niezadaszone trybuny, których łączna pojemność to ponad 500 miejsc. Jednak z obiektu będą mogli korzystać nie tylko sportowcy.

Jest on otwarty dla mieszkańców przez cały tydzień, od godziny 6.30 do 21.30. Mieszkańcy mogą bezpłatnie i bez wcześniejszej rezerwacji korzystać z bieżni lekkoatletycznej. Wejście na bieżnię będzie odbywało się furtką od strony parkingu. Również ogólnodostępne i bezpłatne są boiska do koszykówki, piłki ręcznej i siatkówki. W przypadku boiska piłkarskiego i boiska baseballowego (dostępne od 1 listopada) wymagana jest wcześniejsza rezerwacja przez kluby sportowe, stowarzyszenia lub grupy zorganizowane pod numerem telefonu 570 875 780 oraz uiszczenie opłaty według cennika MOSiR Katowice.

Sam projekt stadionu kosztował ok. 175 tys. zł, a budowa pochłonęła nieco więcej niż pierwotnie zakładano. Miała kosztować ok. 37 mln zł, a ostateczny koszt to 40,9 mln zł.


Tagi:

Komentarze

 1. Perka 29 października, 2022 at 5:02 am - Reply

  Krupa deweloper 15 mln na giekse co roku a na Rozwoj nie bylo 500 tysi zeby seniorow utrzymac,.
  Dawac wybory

 2. Piotr 28 października, 2022 at 9:00 pm - Reply

  Przypomnijcie mi proszę. która wizualizacja UM Katowice była zgodna z efektem końcowym ??
  Najgorsze jest to lśniące pudełko na rynku !!!!!!!

 3. kukura 28 października, 2022 at 3:20 pm - Reply

  prawda jest taka, że każda dzielnica powinna mieć ogólnodostępne boisko z bieżnia.

  • Holian 29 października, 2022 at 9:24 am Reply

   nie koniecznie, bo np ludzie z takiego Bębu/Tauzenu zawsze wybiorą bieganie po parku śląskim niż jakąkolwiek bieżnie

Dodaj komentarz

*
*