Reklama

Nowy sposób oszustwa „na paczkę”. Już nie tylko rzekoma niedopłata

G. Ż.
„Zaktualizowany adres jest nieprawidłowy. Twoja paczka się zatrzymała. Proszę wprowadzić nowy adres” – sms-y takiej treści trafiają do przypadkowych osób, które wcale nie czekają  na przesyłkę. To kolejny sposób oszustów na wyłudzenie danych i wyczyszczenie naszego konta.

Do tej pory najpopularniejszym oszustwem „na paczkę” były smsy informujące o wstrzymaniu dostarczenia paczki z powodu niedopłaty. Podawane kwoty były niewielkie. Zazwyczaj chodziło o kilkadziesiąt groszy. W wiadomości znajdowały się linki do stron, na której trzeba dokonać rzekomej dopłaty do paczki. W rzeczywistości, po kliknięciu, nieświadomy niczego klient, był kierowany do stron, które podszywały się pod witryny banków lub firm pośredniczących w płatnościach. Po przejęciu danych, oszuści mogli już wyczyścić konto naciągniętej w ten sposób osoby.

W innym wariancie tej metody oszuści przesyłają sms-em link do aplikacji, która instaluje w telefonie złośliwe oprogramowanie. Mechanizm jest taki sam. Wyłudzenie haseł i przekierowywanie sms-ów na inny numer, co umożliwia zatwierdzanie transakcji.

Ostatnio oszuści dodali do swojego repertuaru sms-oych treści tę o nieprawidłowym adresie. W wiadomości jest informacja, że paczka została zatrzymana i trzeba wprowadzić nowy adres. Oczywiście załączony link, w który trzeba kliknąć służy, podobnie jak w innych wariantach sms-ów, do wyłudzenia danych, a w konsekwencji, wypłaty pieniędzy z konta.

Żeby nie dać się oszukać w ten sposób, warto zapamiętać, że firmy kurierskie nigdy nie wysyłają takich smsów. Przesyłka jest albo w całości opłacona z góry, albo trzeba za nią zapłacić przy odbiorze (za pobraniem).

Również sklepy internetowe nie wysyłają podobnych smsów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*