Reklama

Nowy przystanek z zielonym dachem w centrum Katowic. Efekt widać tylko z góry

Ł. K.
Katowice chwalą się zielonym przystankiem. Wiaty porośnięte rozchodnikiem pojawią się w każdej dzielnicy. Problem w tym, że zieleń widać tylko z góry.

Nowy przystanek z zielonym dachem w centrum Katowic. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes firmy AMS, która stawia takie wiaty w całej Polsce, zachwalał to rozwiązanie. – Przy dużym opadzie i po większej suszy nawet prawie 200 litrów wody w ten dach się „zmieści”, co znaczy, że ona nie odpłynie do kanalizacji. Co więcej, oznacza to, że te rośliny będą miały jak żyć przez dłuższy czas – mówi Marek Kuzaka. Porastające dach przystanku przy ul. Mickiewicza, naprzeciwko DH Ślązak, rośliny to rozchodnik. – Te rośliny wykształciły taki rodzaj fotosyntezy, który powoduje, że one potrafią żyć bez wody. Potem, jak tylko ten opad przyjdzie, potrafią się odradzać – wyjaśnia prezes AMS.

Marek Kuzaka, prezes AMS.

Rośliny są z dołu prawie niewidoczne. Jednak jak przekonywał wiceprezydent Katowic, nasadzenie zieleni dookoła przystanku byłoby tu bardzo trudne. Choć właśnie takie przystanki powstały dzięki projektowi do Budżetu Obywatelskiego. – Pod tym brukiem znajduje się naprawdę bardzo dużo różnego rodzaju uzbrojenia podziemnego. Znalezienie właściwego miejsca, by można było to zazielenić, wymagałoby być może przeniesienia przystanku – argumentuje Bogumił Sobula i przekonuje, że choć jest to zaledwie 9 m kw. dodatkowej zieleni, mieszkańcy docenią ją latem. – Po pierwsze, inaczej będziemy odczuwali temperaturę i otoczenie, będąc pod dachem takiego przystanku. Po drugie, patrząc z okien naszych domów i naszych biur, będziemy widzieli ten piękny zielony punkt.

Firma AMS w zeszłym roku przeprowadziła ankietę, w której zapytała mieszkańców Katowic, gdzie powinny powstać zielone przystanki. To pierwsza z 22 takich wiat, które mają się pojawić w mieście. Jednak taki przystanek nie jest w Katowicach nowością. Pierwszy –  Katowice Strefa Kultury NOSPR – powstał przy okazji Światowego Forum Miejskiego, które odbyło się w czerwcu 2022 roku.

Lokalizacje kolejnych 21 przystanków są dostępne TUTAJ. Mają one powstać do końca wiosny. Według AMS, 22 dachy przystanków, pokryte dywanem rozchodnikowym magazynują 3300 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie oraz obniżają o 3-5°C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Poza tym rośliny mają przyciągać owady i ptaki.


Tagi:

Komentarze

  1. Mich 22 kwietnia, 2023 at 11:38 am - Reply

    Przystanek Strefa Kultury Nospr, wysiadam na tym przystanku codziennie i pytam się gdzie ta zieleń na dachu tego przystanku ? Była przez krótką chwilę po wybudowaniu teraz już od ponad roku wszystko uschnięte zdziczałe. Naprawdę łebski pomysł hahaha xd

  2. Maciej_Bn 21 kwietnia, 2023 at 9:33 am - Reply

    Pomysły z zielonymi przystankami są dobre. Ale… z przystanku przy Mickiewicza odjeżdża ok. 10 bardzo popularnych linii. Te dwa małe „pierdki”, które pełnią rolę wiat przystankowych, są nie tylko niewystarczające. Są śmiesznie małe. Zresztą cały przystanek jest ciasny, a z sąsiednimi budami z badziewiem wygląda slumsowato.

  3. bonus 20 kwietnia, 2023 at 10:27 pm - Reply

    Nie wiem jak do tej pory mogliśmy żyć bez tego.

  4. ben 20 kwietnia, 2023 at 8:00 pm - Reply

    AMS – taki niewinny skrót spółki Agory. W zamian będą swoje reklamy tam wstawiać bez opłat za powierzchnię reklamową.

Dodaj komentarz

*
*