Reklama

Nowe miejskie baseny są już gotowe. Katowickie Wodociągi musiały unieważnić przetarg na zatrudnienie ratowników

Grzegorz Żądło
Od dwóch tygodni basen w Burowcu ma już pozwolenie na użytkowanie. W piątek trwały ostatnie odbiory terenów zewnętrznych na basenie przy ul. Kościuszki. Teraz potrzebna jest tylko pozytywna opinia Sanepidu i teoretycznie będzie można otworzyć obydwa baseny. Teoretycznie, bo cały czas nie wiadomo kiedy rząd pozwoli na działalność tego typu obiektów.

Według ostatnich ustaleń sprzed epidemii, basen przy ul. Konnej miał zostać otwarty na święta Wielkanocne, a ten przy ul. Kościuszki na majówkę. Już widać, że te terminy nie zostałyby dotrzymane. Z drugiej strony, kiedy nie ma na horyzoncie nawet przybliżonej daty „odmrożenia” basenów, pośpiech nie byłby uzasadniony.

Basen w Burowcu uzyskał już pozwolenie na użytkowanie. Basen w Brynowie powinien jej dostać w ciągu kilku, kilkunastu dni. To jednak nie oznacza, że będzie je można otworzyć na drugi dzień po tym, jak premier ogłosi, że pływalnie mogą zacząć funkcjonować. Wszystko dlatego, że Katowickie Wodociągi nie zatrudniły jeszcze obsługi. Nie zatrudniły, bo nie wiedzą kiedy będą mogły uruchomić baseny, a za brak pracy nikt nikomu nie chce płacić. Koło się zamyka.

Dwa dni temu został unieważniony przetarg na „dostarczenie” ratowników na dwa baseny. Wodociągi nie będą ich zatrudniać bezpośrednio u siebie, tylko wynajmą firmę, która się tym zajmie. W postępowaniu wpłynęły cztery oferty, wszystkie zbliżone cenowo. Problem w tym, że tzw. związanie ofertą wynosiło 60 dni. Ten czas właśnie minął. Wyjścia były dwa. Albo wybrać firmę i zacząć jej płacić, mimo braku świadczenia usług, albo unieważnić przetarg. Teraz trzeba będzie ogłosić nowy, choć trudno powiedzieć kiedy to nastąpi. Pewne jest, że przeprowadzenie całej procedury od początku zajmie kilka tygodni.

Podobnie wygląda sytuacja z zatrudnieniem bezpośredniej obsługi klienta w basenach, czyli m.in. pracowników szatni czy recepcji. Docelowo, na dwóch obiektach będzie pracować 36 osób (nie licząc ratowników i firmy sprzątającej). Katowickie Wodociągi czekają z zatrudnieniem obsady do momentu, aż będzie znany termin odmrożenia basenów.

Na razie na obydwu pływalniach woda w niecce jest utrzymywana, choć nie ma takich parametrów jak przy normalnym użytkowaniu. Przykładowo dawkowana jest mniejsza ilość chloru.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*