Reklama

Nowe karetki w nowych kolorach w Katowicach. Są dostosowane do pacjentów „covidowych”

Redakcja
Katowickie pogotowie ma nowe karetki. Żółte ambulansy zaczęły od dzisiaj wyjeżdżać na interwencje. Docelowa wszystkie karetki mają mieć taki kolor.

Cztery nowe karetki przekazane zostały dzisiaj ratownikom medycznym w Katowicach. Można je już zobaczyć w akcji. Pojazdy marki Renault trafiły również do Tychów, Chorzowa, Żor, Bytomia, Gliwic i Świętochłowic. – Sama wartość ambulansów to 4,4 mln złotych, ale to jest naprawdę nowoczesny sprzęt dostosowany do Covid-19 – mówi Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego. Ambulans typu C to najbardziej zaawansowany rodzaj pojazdu ratownictwa medycznego. – Są wyposażone, jak każda karetka systemowa, w specjalistyczny sprzęt, który jest potrzebny do ratowania życia ludzkiego. Jest krzesełko kardiologiczne, defibrylatory, ssaki, urządzenie do tlenoterapii. To jest mały OIOM na kółkach – mówi Łukasz Pach, dyrektor WPR w Katowicach.

Nowością, której w innych karetkach nie ma, jest urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, wykorzystywane przy resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Poza tym karetki są lepiej przystosowane do przewozu pacjentów z koronawirusem, bo można w nich umieścić specjalne tunele izolacyjne. – Większość zdarzeń to są mimo wszystko zdarzenia niezwiązane z epidemią. Jeździmy do zatrzymań krążenia, do pacjentów nieprzytomnych, do lżejszych przypadków też – mówi Łukasz Michalski, ratownik medyczny. On i jego koledzy liczą na to, że kierowcy będą dostrzegali ambulans w nowych barwach szybciej niż do tej pory. – Te sygnały na górze to nie jest jakiś turbodopalacz, ale na pewno będzie można dojechać bezpiecznie. Wiadomo, nowy samochód będzie się dobrze prowadził, bo jest pewny – dodaje.

Do 2028 roku, zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia, wszystkie ambulanse w Polsce mają mieć żółty kolor. Pojazdy zmienia się średnio co 5 – 6 lat, albo po przejechaniu 200 tys. kilometrów. Pieniądze na zakup nowych karetek pochodzą ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85%). Część pieniędzy pochodzi z budżetu województwa śląskiego (10%) i Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach (5%). Zakup kolejnych 10 sztuk planowany jest w drugim kwartale przyszłego roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*