Reklama

Nowa strefa płatnego parkowania będzie większa, stawki idą w górę, ale są nowe abonamenty dla mieszkańców

Grzegorz Żądło
Po kilku latach przygotowań urząd miasta przedstawił w końcu projekt uchwały, która ma wprowadzić nowe zasady płatnego parkowania w Katowicach. Wynika z niego, że znacząco powiększy się strefa płatnego parkowania, wprowadzona zostanie Śródmiejska SPP, stawki za postój i wykupienie „koperty” pójdą w górę, a mieszkańcy będą mogli wykupić abonament. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od grudnia.

W Katowicach nadchodzi parkingowa rewolucja. Tak trzeba określić zmiany, które zaproponował urząd miasta. To nie tylko wyższe stawki za postój, ale przede wszystkim wydzielenie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania i rozszerzenie poboru opłat na całe śródmieście, Koszutkę oraz część Zawodzia i os. Paderewskiego.

Śródmiejska SPP obejmie obszar, na którym obecnie pobierane są opłaty za postój. Jej granice wyznaczają: al. Walentego Roździeńskiego, ul. Uniwersytecka, ul. Bankowa, ul. Warszawska, ul. Francuska, ul. Jagiellońska, ul. Kochanowskiego, pl. Karola Miarki, ul. Mikołaja Kopernika, ul. Mikołowska, ul. Sądowa, ul. Marii Goeppert-Mayer, ul. Wilhelma Friedricha Grundmanna, ul. Adama Mickiewicza, al. Wojciecha Korfantego.

Z kolei w SPP znajda się ulice: ul. Misjonarzy Oblatów MN, ul. Katowicka, ul. Górna, linia łącząca zakończenie ul. Górnej z ul. Juliusza Ordona, ul. Juliusza Ordona, ul. Sławomira Skrzypka, ul. Olimpijska, ul. Henryka Mikołaja Góreckiego, ul. Tadeusza Dobrowolskiego, Al. Walentego Roździeńskiego, ul. Bogucicka, ul. 1 Maja, ul. Murckowska, linia kolejowa na odcinku pomiędzy ul. Murckowską i ul. Graniczną, ul. Graniczna, ul. Kazimierza Pułaskiego, Al. Górnośląska, ul. Polna, ul. Konstantego Damrota, linia łącząca ul. Konstantego Damrota z ul. Francuską, ul. Francuska, al. Górnośląska, linia łącząca al. Górnośląską z przedłużeniem ul. Porfirowej, ul. Porfirowa, ul. Ceglana, ul. Kościuszki, Al. Górnośląska, ul. Kochłowicka, linia kolejowa na odcinku pomiędzy ul. Kochłowicką a ul. Mikołowską, ul. Mikołowska, ul. Mikołaja Kopernika, pl. Karola Miarki, ul. Jagiellońska, ul. Francuska, ul. Warszawska, ul. Bankowa, ul. Uniwersytecka, al. Walentego Roździeńskiego, al. Wojciecha Korfantego, ul. Adama Mickiewicza, ul. Wilhelma Friedricha Grundmanna, ul. Jana Nepomucena Stęślickiego.

Rozróżnienie ŚSPP i SPP jest bardzo ważne, bo niesie za sobą istotne konsekwencje. To przede wszystkim wysokość stawek za parkowanie.

Stawki za parkowanie w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania:

– 3 zł postój do 30 minut

– 6 zł za postój powyżej 30 minut i do godziny

– 7,20 zł za drugą godzinę

– 8,40 zł za trzecią godzinę

– 6 zł za czwartą i każdą następną rozpoczętą godzinę

Stawki za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania:

– 2 zł postój do 30 minut

– 4 zł za postój powyżej 30 minut i do 1 godziny

– 4,80 zł za drugą godzinę

– 5,60 zł za trzecią godzinę

– 4 zł za czwartą i każdą kolejną godzinę.

Różny będzie też czas pobierania opłat. W ŚSPP parkingi będą płatne od poniedziałku do soboty w godz. 7-17, a w SPP w tych samych godzinach, ale od poniedziałku do piątku.

Jeśli ktoś mieszka w ŚSPP zapłaci też więcej za abonament mieszkańca. Ten będzie przysługiwał każdej osobie zameldowanej na stałe pod danym adresem, która jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu albo ma inny tytuł prawny do korzystania z niego (np. najem długoterminowy lub leasing). Oznacza to, że jeśli w rodzinie są np. 3 samochody i każdy należy do innego członka tej rodziny, to każdy będzie mógł sobie wyrobić „Parkingową kartę mieszkańca.

Stawki opłat abonamentowych dla mieszkańców ŚSPP:

– 20 zł miesięcznie lub 50 zł na kwartał

Stawki opłat abonamentowych dla mieszkańców SPP:

– 10 zł miesięcznie lub 25 zł na kwartał

Co ważne, mieszkańcy posiadający „Parkingową kartę mieszkańca”, będą mogli bez dodatkowych opłat parkować na obszarze całej SPP. Z kolei abonament mieszkańca ŚSPP będzie obowiązywał wyłącznie na jej obszarze.

Nowa uchwała parkingowa wprowadza jeszcze dwa inne rodzaje abonamentów. Jeden dla mieszkańców spoza obszaru poboru opłat, a drugi dla przedsiębiorców.

Parkingowa karta przedsiębiorcy będzie kosztować 900 zł miesięcznie i będzie umożliwiać postój na terenie ŚSPP i SPP.

Uchwała przewiduje też abonamenty dla mieszkańców spoza SPP. Żeby sobie go wykupić, trzeba będzie być zameldowanym na stałe lub rozliczać się w Katowicach z podatku dochodowego.

Abonament na parkowanie w ŚSPP będzie kosztował 300 zł  miesięcznie lub 750 zł kwartalnie, a na SPP odpowiednio 200 i 500 zł.

Rośnie cena kopert, czyli zastrzeżonych stanowisk postojowych. To wielki problem Katowic. Niskie opłaty i brak ograniczeń w wydawaniu kopert sprawiły, że na niektórych ulicach nawet 50% miejsc parkingowych jest zarezerwowanych dla osób, które wykupiły kopertę. Teraz to ma się zmienić, choć ograniczeń ilościowych nadal nie będzie.

Ceny kopert parkingowych w Katowicach:

– w ŚSPP w okresie nie dłuższym niż w godzinach od 7:00 do 17:00 – 800 zł

– w ŚSPP na stanowisku zastrzeżonym całodobowo – 1500 zł

– w SPP w okresie nie dłuższym niż w godzinach od 7:00 do 17:00 – 500 zł

– w SPP na stanowisku zastrzeżonym całodobowo – 800 zł

Zupełnie nowy ma być sposób kontrolowania czy ktoś opłacił postój. Będzie się to odbywać za pomocą dwóch elektrycznych samochodów, wykonujących zdjęcia, przesyłane następnie do osób obsługujących system. Na ulicach, gdzie wjazd takiego pojazdu będzie utrudniony, samochody będą wspomagane przez pracowników MZUiM. Na specjalnej stronie każdy będzie mógł sprawdzić czy został obciążony opłatą dodatkową.

Opłacenie jej do 7 dni będzie tańsze (150 zł w ŚSPP i 100 zł w SPP). Z kolei płatność powyżej 7 dni spowoduje, że opłata dodatkowa wzrośnie o 100%.

Abonamenty będzie można wyrabiać jeszcze przed wejściem w życie uchwały parkingowej, co ma nastąpić na przełomie listopada i grudnia 2023 roku.

Przy okazji rozszerzenia SPP, liczba dostępnych miejsc parkingowych ma się zmniejszyć. Z wyliczeń urzędników wynika, że w ŚSPP z 2365 miejsc zostaną 2062, a w SPP z 9155 pozostanie 8043.

Wkrótce więcej informacji o planowanych zmianach parkingowych w Katowicach.


Tagi:

Komentarze

 1. Niekatowiczanin 24 maja, 2023 at 7:09 pm - Reply

  A mnie trochę dziwi, że parkowanie ma też być płatne w soboty (chyba że teraz też jest?). Wtedy chyba jest więcej miejsc wolnych i nie ma potrzeby wymuszania rotacji?

  • Rafał 25 maja, 2023 at 7:58 am Reply

   W soboty przyjezdni (biedni) studenci parkują całymi dniami. W okolicach każdej uczelni wyższej, również tych prywatnych, wszystko jest totalnie zawalone samochodami studentów.

 2. Kk 24 maja, 2023 at 6:03 pm - Reply

  czy pod katedra tez beda parkometry bo jak narazie tam ich nie widzę

  • DD 25 maja, 2023 at 9:37 am Reply

   Tak będą, takie na twój rower

 3. dfsdf 24 maja, 2023 at 1:11 pm - Reply

  Bardzo dobre zmiany! Nie powinno być w ogóle samochodów w centrum.

 4. Marek 24 maja, 2023 at 7:28 am - Reply

  mieszkaniec srodmiesicia będzie mógł parkowac tylko na 2 wybranych najbliższych miejsca zameldowania ulicach?

 5. kkk 24 maja, 2023 at 7:26 am - Reply

  Czy opłata będzie dotyczyć tylko parkowania w wyznaczonych miejscach? Co z parkującymi na „dziko” np. na trawniku czy chodniku?

 6. Stefam 24 maja, 2023 at 7:14 am - Reply

  jedno bezplatne auto na jeden adres. łaczenie z meldunkami nic nie zmieni. na mojej ulicy nie ma miejsc w tygodniu i w weekendy wiec to nie przyjezdni je zajmuja tylko miejscowi. w moim bloku jest wiele mieszkan gdzie rodziny maja po min 2 auta plus sluzbowe, maja garaze ktore wynajmuja a sami stoją pod chmurką blokujac miejsce pozistałym rownoczesnie zarabiajac najmem garażu.Tylko 1 auto na adres, mieszkanie moze cos zmienic reszta to fikcja. czemu mieszkancy centrum maja ponosic dodatkowe koszty za to ze mieszkaja w centrum?

  • Janusz 24 maja, 2023 at 1:38 pm Reply

   jak mieszkasz w centrum to nie potrzebujesz auta, albo sie przeprowadz gdzies dalej

   • Stefan 24 maja, 2023 at 5:35 pm Reply

    Ty moze nie potrzebujesz, ja potrzebuje. Sam sie przeprowadz. Moze wszyscy sie maja wyprowadzic?? Zrobimy w środku miasta jeden wielki parking?? Pomysły z gimbazy zostaw sobie na przerwy miedzy lekcjami.

 7. Jacek 23 maja, 2023 at 10:22 pm - Reply

  mam służbowy samochód na wyłączność. przez to nie kupowalem własnego. czy wystarczy jakis dokument z firmy? samochód firma ma w leasingu, ale ja jeżdżę samochodem tylko i parkuje też u siebie. technicznie to jak mój, jedynie formalnie, jest glejt że leasing. powinienem móc mieć według mnie, prawo do własnego korzystania na warunkach jak prywatny. zwłaszcza, że to również ekologiczniejsze że jest jeden samochód zamiast osobno prywatny a drugi firmowy.
  czyżbym miał być ukarany za proekologię i za zmniejszenie o sztukę, zagracania miasta?

  • Grzegorz Żądło 23 maja, 2023 at 11:10 pm Reply

   Musi Pan mieć jakiś dokument potwierdzający, że może Pan użytkować ten samochód. Zapewne wystarczy umowa powierzenia. Tak to jest określone np. w Krakowie „Innym ważnym tytułem prawnym do pojazdu jest każda dwustronna umowa cywilnoprawna, zawierająca w swej treści numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu, zawarta pomiędzy właścicielem pojazdu wskazanym w dowodzie rejestracyjnym a wnioskodawcą”.

 8. DG 23 maja, 2023 at 10:12 pm - Reply

  Moim zdaniem uchwała może być zakwestionowana przez wojewodę lub grupę mieszkańców. Za rok abonamentu w SPP właściciel mieszkania zapłaci 100 zł, a wynajmujący obok mieszkanie z czasowym meldunkiem 2000 zł (np. student). Tak rażąca dysproporcja narusza konstytucyjne zasady równości prawa oraz ponoszenia ciężarów publicznych. Trudno będzie się miastu wybronić z tego, że dzieli mieszkańców na bardziej lub mniej uprzywilejowanych (nie mówiąc już o innych mieszkańcach metropolii). Od tego są konsultacje społeczne, żeby takie rzeczy wyłapać i zmienić projekt. Chyba, że ktoś myśli że ma monopol na władzę i rację, wtedy nie potrzebuje takich fanaberii.

  Może więc być tak, że miasto wyleje dziecko z kąpielą i uchwała będzie uchylona przez wojewodę lub sąd, a prace nad nią się przydłużą. Nie chciałbym być wtedy na miejscu osób odpowiedzialnych, które podpisują zgodę na finansowanie parkometrów i inne przetargi, kiedy nie ma jeszcze nawet projektu uchwały i tak na prawdę nie wiadomo kiedy i w jakiej treści będzie obowiązywać. Teraz czytam, że już nawet abonamenty będą wydawać przed wejściem w życie uchwały. Widać dawno kontroli w UM Katowice nie było i zapomnieli na czym polega dyscyplina finansów publicznych.

  Jest jeszcze czas, żeby pewne rzeczy przemyśleć i posłuchać co mają do powiedzenie mieszkańcy (wszyscy). Nie przeszkodzi to, a może poszerzy perspektywy urzędników. Trzymam kciuki za szerszą strefę, powodzenia!

  • Mieszkaniec 23 maja, 2023 at 10:26 pm Reply

   a czy w konstytucji jest prawo do posiadania samochodu? a jak jest w Krakowie?! chyba już nie jest tak różowo…

   • DD 24 maja, 2023 at 11:29 am Reply

    Ale czemu jak jest w Krakowie? A jak jest w Nairobi?

   • DG 23 maja, 2023 at 10:52 pm Reply

    W Konstytucji jest prawo do równego traktowania obywateli i równego rozkładania ciężarów publicznych oraz sprawiedliwości społecznej. Mieszkaniec to mieszkaniec i ma być równo i sprawiedliwe traktowany, również w zakresie zasad parkowania. Żadne „meldunki” tego nie zmienią. Meldunek to relikt PRL, który przynosi więcej złego niż dobrego, bo tworzy fikcję urzędniczą, w którą tylko urzędnicy wierzą 🙂

    Osoby, które nie stać na własne mieszkanie i muszą wynajmować nie mogą się zgodnie z prawem zameldować na stałe bez zgody właściciela mieszkania (czasowo w sumie tez nie mogą bez jego zgody). Nie jest więc winą tych osób, że mają tylko czasowy meldunek a nie stały. To też są mieszkańcy i nie można ich traktować jako gorszej kategorii. Na ich miejscu zareagowałbym.

    Mogę jedynie podpowiedzieć, że oni również mogą wpisać się na listę wyborców w Katowicach (prawo wyborcze służby „zamieszkałym” a nie „zameldowanych”; pojęcia te nie są tożsame). Wniosek w tej sprawie składa się UM Katowice – dowodem jest pisemna deklaracja zamieszkania (a nie zameldowanie). Wybory są miejscem rozliczania władzy lokalnych przez mieszkańców i warto te wartości demokratyczne ludziom uświadamiać, zwłaszcza w obecnych czasach.

    • Grzegorz Żądło 23 maja, 2023 at 11:09 pm Reply

     Mając umowę najmu można się zameldować na pobyt czasowy (na jaki obowiązuje umowa) bez zgody właściciela mieszkania.

     • DG 23 maja, 2023 at 11:40 pm Reply

      Jest Pan pewien? Art. 30 ust. 2 pkt 10 ustawy o ewidencji ludności wymaga, by na wniosku o meldunek podpisał się właściciel mieszkania. Mało tego art. 28 ust. 2 tej ustawy wymaga, żeby meldujący się pokazał urzędnikowi dowód własności mieszania od właściciela. Tutaj należałoby dodać jeszcze, jakich dowodów własności urzędnicy w Katowicach wymagają, ale to taki wstyd, że wolę się ugryźć w język. To miałem na myśli, pisząc, że meldunek to relikt PRL.

      • Jola 24 maja, 2023 at 8:05 pm Reply

       artykuł 30 mówi o podpisie właściciela lokalu lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu. Tytuł prawny to też umowa najmu. w Polsce wciąż jest obowiązek meldunkowy. 🙂

      • Grzegorz Żądło 23 maja, 2023 at 11:58 pm Reply

       Na pewno przy meldunku czasowym (na czas trwania umowy) zgoda właściciela nie jest wymagana. Jutro sprawdzę w UM jak jest z meldunkiem na stałe.

       • Grzegorz 26 maja, 2023 at 9:15 am Reply

        Meldunek czasowy nie pozwala na wyrobienie „Karty parkingowej mieszkańca”. Przynajmniej na ten moment. Czy nowa uchwała przewiduje zmianę?

 9. Karina 23 maja, 2023 at 9:59 pm - Reply

  Właściciel mieszkania nie zgadza się na pobyt stały mój i mojej córki – nie chce mieć problemów z tego tytułu. Jak uzyskać w inny sposób kartę na samochód? Nie mogę się go pozbyć, codziennie wiozę córkę do szkoły….

  • Grzegorz Żądło 23 maja, 2023 at 10:10 pm Reply

   Nie ma innego sposobu na wyrobienie karty, jak meldunek. Przynajmniej w projekcie uchwały. Zresztą, gdyby do wyrobienia karty wystarczał meldunek czasowy, to zaraz w śródmieściu Katowic przybyłoby na papierze kilka tysięcy mieszkańców.

 10. klm 23 maja, 2023 at 6:55 pm - Reply

  150 zł kary za cały dzień stania na lewo? Za brak biletu 5 zł ZKM liczy sobie 550 zł.

 11. Grażyna 23 maja, 2023 at 4:27 pm - Reply

  Mieszkam i jestem zameldowana w strefie płatnego parkowania i posiadam 2 samochody. Czy w ramach abonamentu będę mogła parkować w strefie naprzemiennie, tj. raz jednym a raz drugim samochodem? Zakładam, że zawsze tylko jeden samochód będzie w strefie parkował

  • Ewa 23 maja, 2023 at 6:45 pm Reply

   Powinna Pani pytać w MZDiM, gdzie jak dotychczas ( chyba że coś się zmieniło) dokonywało się opłat za parkowanie i za kartę mieszkańca. To urzędnicy UM Katowice, myślę, że są kompetentni i przeszkoleni w kwestii zmian związanych z parkowaniem i udzielą Pani właściwej odpowiedzi.

   • Grzegorz Żądło 23 maja, 2023 at 8:50 pm Reply

    O, jest i pani Ewa. Jak tam skarga do rady etyki mediów? W Katowicach nie ma MZDiM.

  • Grzegorz Żądło 23 maja, 2023 at 5:09 pm Reply

   Nie, karta będzie powiązana zarówno z właścicielem, jak i numerem rejestracyjnym samochodu. Także, jeden samochód na jedną osobę.

   • Grażyna 23 maja, 2023 at 5:28 pm Reply

    Dziękuje Panu za odpowiedź i pozdrawiam

  • P Śl 23 maja, 2023 at 5:05 pm Reply

   Hahaha typowa Grażyna, abonament za 20 zł na miesiąc, ale ona by chciała parkować naprzemiennie. Tak będziesz mogła parkować naprzemiennie, specjalnie pracownika wydelegują, żeby biegał po mieście i sprawdzał czy na pewno nie ma gdzieś drugiego 😀

   • Mieszkaniec 23 maja, 2023 at 8:08 pm Reply

    Krupa zapłacisz za to przy wyborach. Posadą, już niedługo

   • Grażyna 23 maja, 2023 at 5:17 pm Reply

    A Ty P Śl to pewnie mąż typowej Grażyny, albo tak modny w dzisiejszych czasach partner? To poczytaj ze zrozumieniem, jak umiesz oczywiście, w jaki sposób będzie się odbywała kontrola parkowania. Dziękuje Panu GŻ za odpowiedź i pozdrawiam

 12. Michał 23 maja, 2023 at 4:21 pm - Reply

  czy karty są przypisane jakoś do samochodu?
  Bo jeśli tak to właściciel mieszkania może ją wykupić i przekazać ją mi?

  Bo jeśli nie to trzeba uciekać z Katowic 🙂

  • Grzegorz Żądło 23 maja, 2023 at 5:09 pm Reply

   Karta będzie powiązana z właścicielem samochodu i numerem rejestracyjnym tego samochodu.

 13. Maciej 23 maja, 2023 at 4:20 pm - Reply

  chcą autostrady darmowe zrobić niech zrobią darmowe parkingi @#$

  • Stefan 24 maja, 2023 at 7:07 am Reply

   jedno auto na jeden adres. łaczenie z meldunkami nic nie zmieni. na mojej ulicy nie ma miejsc w tygodniu i w weekendy wiec to nie przyjezdni je zajmuja tylko miejscowi. w moim bloku jest wiele mieszkan gdzie rodziny maja po min 2 auta plus sluzbowe, maja garaze ktore wynajmuja a sami stoją pod chmurką blokujac miejsce pozistałym rownoczesnie zarabiajac najmem garażu.Tylko 1 auto na adres, mieszkanie moze cos zmienic reszta to fikcja.

 14. Michał 23 maja, 2023 at 4:08 pm - Reply

  Czy kartę parkingową w SPP może wykupić osoba wynajmującą mieszkanie w SPP na ale zameldowana gdzieś indziej na zasadzie 10 zł miesięcznie lub 25 zł kwartał

  • Mieszkaniec 23 maja, 2023 at 8:15 pm Reply

   Burdel nie miasto

  • Grzegorz Żądło 23 maja, 2023 at 4:08 pm Reply

   Nie.

   • Sąsiad 23 maja, 2023 at 10:01 pm Reply

    Grzegorz nie jestem pewien. Miejsce zameldowania, a miejsce zamieszkania. PIT płaci wg. właściwości zamieszkania, więc nie wykluczone. I co z kopertami pod skarbówką? 🙂

 15. Sk 23 maja, 2023 at 3:52 pm - Reply

  dlaczego mieszkańcy centrum i Śródmieścia są dyskryminowani !!!! muszą płacić za parking a mieszkańcy Kostuchny i innych dzielnic mogą sobie parkować na swoich dzielnicach za darmo!!!! dyskryminacja !!!!

  • sąsiedzi 25 maja, 2023 at 12:24 am Reply

   Bo nie protestują przeciwko likwidacji parkingów, zwężaniu ulic itp. bzdurom. Skoro mieszkańcy innych dzielnic nie muszą płacić to idź po rozum do głowy i się wynieś z centrum.

   • Tomek 26 maja, 2023 at 7:43 am Reply

    A co z osobami które muszą parkować w centrum bo pomimo tego że sa chore np niepepnosprawnosc ruchowa to chcą pracować? będzie możliwość parkowania tylko na kopertach i tych jest bardzo mało lub wogole. np ul. Dąbrowskiego wogole nie ma koperty

    • Grzegorz Żądło 26 maja, 2023 at 7:53 am Reply

     Akurat kopert dla niepełnosprawnych jest w śródmieściu dosyć dużo. Problemem jest wyłudzanie kart przez osoby zupełnie zdrowe.

  • Mieszkaniec 23 maja, 2023 at 4:05 pm Reply

   20 zł miesięcznie? xD

   • Sąsiad 23 maja, 2023 at 10:03 pm Reply

    Na razie!

 16. AA 23 maja, 2023 at 3:48 pm - Reply

  W moim odczuciu kara za brak opłaty jest zbyt niska
  Przy stawkach 6 zł za godzinę i 150 zł jako kara to jest krotność 25. W ustawie chyba dopuszczono zdecydowanie wyższą krotność. Coś mi się wydaje ze wzrośnie liczba „gapowiczów”

  Druga kwestia: karta mieszkańca śródmieścia powinna też obowiązywać w całej dużej strefie. Hipotetyczna sytuacja: mieszkaniec śródmieścia który zapłacił więcej niż mieszkaniec poza śródmiejskiej strefy jeśli nie znajdzie wolnego miejsca w śródmiejskiej strefie to co? Ma płacić za godziny? Skoro jego karta obejmuje TYLKO śródmieście?
  Tu raczej chyba jakieś niedopatrzenie

  • Paweł 25 maja, 2023 at 11:00 am Reply

   A osoby mieszkającej przy SPP też będą miały problem bo będzie masa osób która zaoszczędzi 20zł miesięcznie i będzie parkować poza strefą, a ja nie będę mógł zapłacić tych debilnych 20zł i parkować bez problemu. Mimo że z okna widzę SPP ale pod moim budynkiem już jej nie ma.

Dodaj komentarz

*
*