Reklama

Nowa przestrzeń dla mieszkańców. To pierwsza z 11 stref, które powstaną z okazji WUF

Redakcja
W centrum Katowic otwarta została nowa przestrzeń dla mieszkańców Katowic. Ma to być miejsce spotkań dla dorosłych i dzieci. To pierwsza z jedenastu stref, które powstaną w związku z organizacją Światowego Forum Miejskiego.

Jest tu wystawa, miejsce, w którym każdy będzie mógł przebywać i się spotykać, ale również miejsce, w którym będzie cały program wydarzeń edukacyjnych – mówi Małgosia Żmijska z Mamy Projekt. Firma zajęła się na zlecenie miasta stworzeniem i organizacją działania nowego punkt pod nazwą KATO Urban Corner. Powstał on w kamienicy na rogu ulic Pocztowej i Młyńskiej. Ekspozycja prezentuje 17 celów zrównoważonego rozwoju, do których powinien dążyć świat. Dotyczą one aspektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych. Poza tym przygotowano szereg atrakcji. Będą spotkania, projekcje i warsztaty.

Już jutro, 12 czerwca, dzieci będą mogły dowiedzieć co oznacza upcykling oraz jak kreatywnie wykorzystać nieużyte materiały. Każdy uczestnik i uczestniczka uszyje swoją własną skarpetkową maskotkę-małpkę. Część maskotek powstałych podczas warsztatów oraz egzemplarze uszyte wcześniej przez organizatorów trafią do szpitali dziecięcych, m.in do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Warsztaty przeznaczone dla dzieci od 10 roku życia. Szczegóły TUTAJ. Jeszcze w tym miesiącu projekcja filmu artystki Cecylii Malik „Siostry Rzeki” o protestach przeciwko planowanej nowej wielkiej zaporze w Siarzewie, a także „Można panikować”, czyli portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego.  Łącznie, do końca września, zaplanowano ponad 50 wydarzeń. KATO Urban Corner odwiedzą m.in. Areta Szpura, Filip Springer. Pełne kalendarium dostępne jest TUTAJ.

KATO Urban Corner będzie otwarte do końca września. Wstęp jest darmowy. Godziny otwarcia: środa-niedziela (12.00-18.00). W czasie trwania konferencji World Urban Forum 11 (26-30 czerwca) w godz. 12.00-20.00. KATO Urban Corner powstało na zlecenie Urzędu Miasta Katowice. Zadanie realizowane jest ze środków budżetu państwa. KATO Urban Corner to pierwsza z 11 stref WUF na mieście. Pozostałe będą otwierane w kolejnych dniach, aż do 26 czerwca.

· Metrolab – Strefa dyskusji o mieście i polityce miejskiej w rożnych kontekstach: transportu i mobilności, planowania przestrzennego, ekologii, gospodarki oraz tożsamości społeczno-kulturowej.

· Miasteczko młodych  – Strefa plenerowa w zielonej przestrzeni Parku Boguckiego. Będą w niej organizowane liczne atrakcje skierowane przede wszystkim do młodzieży.

· Strefa relaksu – Będzie to miejsce przeznaczone do odpoczynku i relaksu.
W spokojnej atmosferze strefy będzie można pogłębić wiedzę o kierunkach rozwoju świata wyznaczonych przez cele zrównoważonego rozwoju.

· Strefa nauki – Spotkania przyjmą formę wykładów, debat i warsztatów oraz innych form aktywności, zarówno w plenerze – w ustawionych w tym celu namiotach – jak i wewnątrz budynków Uniwersytetu Śląskiego.

· Strefa innowacji – W Strefie innowacji podczas warsztatów, pokazów, debat oraz spotkań z praktykami i ekspertami zostaną poruszone tematy szeroko rozumianej innowacyjności miejskiej, projektów impactowych i rozwiązań smart city.

· Strefa centrum – w głównej przestrzeni rynku stanie scena, na której nie zabraknie muzycznych niespodzianek, będzie też okazja do wzięcia udziału w wieczornych potańcówkach.

· Strefa kultury i sztuki – jej umiejscowienie wyraźnie nawiązuje do śląskiego dziedzictwa, a jednocześnie przypomina o nowoczesnym wizerunku Katowic, które rozwijają się na fundamencie kultury i „przemysłu spotkań”.

· Strefa miasta muzyki – dzięki zaplanowanym tu koncertom i występom lokalnych zespołów Katowice przypomną o swoim tytule miasta kreatywnego UNESCO
w dziedzinie muzyki.

· Miasto360 – przygotowana przez Akademię Sztuk Pięknych wystawa „Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta”, którą będzie można tutaj oglądać. W strefie odbędą się również Forum Obserwatorium Polityki Miejskiej, Urban Lab Forum oraz sesja Human Smart Cities.

· Urban Cinema by Santander – kino studyjne będzie przestrzenią dla rozmowy
o problematyce miejskiej z zaangażowaniem przedstawicieli nauki, polityki
i mieszkańców.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*