Reklama

Nowa noclegownia w Szopienicach. Przeniosą się tu bezdomni z dwóch placówek

Łukasz Kądziołka
Noclegownia dla bezdomnych w Szopienicach od początku budziła sprzeciw części mieszkańców dzielnicy. Kontrowersyjna inwestycja doczeka się jednak realizacji. Powstaną dwa obiekty, w których zmieści się łącznie 80 osób. Koszt to ponad 3,8 mln zł.

Mieszkańcy Szopienic sprzeciwiali się pomysłowi, ale ostatecznie miasto postawiło na swoim. Na terenie, który jest położony z dala od zabudowy mieszkaniowej, powstanie inwestycja dla bezdomnych. Noclegownia będzie zlokalizowana pomiędzy Szopienicami a Zawodziem. Naprzeciwko jest siedziba katowickich wodociągów, a obok przystanek o tej samej nazwie.
Tuż przy Rawie mają powstać dwa obiekty kontenerowe, każdy o powierzchni 400 m kw. To do nich przeniosą się bezdomni mężczyźni z dwóch placówek w ścisłym centrum Katowic, czyli noclegowni przy ul. Sienkiewicza i ul. Sądowej. Ta druga nie działa już od ubiegłego roku. Wszystkie placówki są przepełnione i nie spełniają już norm.

PRZECZYTAJ TEŻ: Z centrum Katowic znikną noclegownie dla bezdomnych. Nowy obiekt powstanie w Szopienicach

Miasto musi wybudować nowy obiekt dla 80 osób z powodu wejścia w życie rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Nowe przepisy oznaczają nowe standardy w noclegowniach, schroniskach i ogrzewalniach. Chodzi m.in. o zapewnienie odpowiednich warunków w obiektach i kwalifikacje personelu. Nową noclegownię zaprojektuje i zbuduje firma Unibep. Miasto w końcu rozstrzygnęło przetarg po dwóch nieudanych próbach. Za pierwszym razem nie zgłosiła się żadna firma, a za drugim jedyna oferta była za droga. Za inwestycję miasto i tak zapłaci więcej niż planowano, bo początkowo noclegownia miała kosztować ok. 1,3 mln zł brutto. Teraz Katowice zapłacą za obiekt dla bezdomnych 3,8 mln zł brutto.
Prace projektowe już ruszyły i wszystko wskazuje na to, że bezdomni wprowadzą się do Szopienic już kolejnej zimy. Inwestycja ma zostać zakończona w IV kwartale tego roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Małgorzata Norek 26 marca, 2019 at 10:45 pm - Reply

  Dlaczego mieszkańcy uważają iż z Szopienic tworzy się celowo getto, widać po analizie lokalizacji placówek poniżej.

  Całe Katowice placówki doraźnie dla mężczyzn :

  – Ogrzewalnia ul. Sądowa 1- zamknięta przenoszą do Szopienic, na styk z Burowcem i Zawodziem- 5 minut na skwer.H.Krzysztofika, 5-10 minut do Centrum Przesiadkowego Zawodzie, 5 minut na Bagno,

  – Ogrzewalnia ul. Krakowska 138, Wilhelmina- Szopienice,

  – Noclegownia ul. Sienkiewicza 23- – zamykana przenoszą do Szopienic, na styk z Burowcem i Zawodziem- 5 minut na skwer.H.Krzysztofika, 5-10 minut do Centrum Przesiadkowego zawodzie, 5 minut na Bagno,

  – Noclegownia ul. Bracka 18- Dąb/Załęże,

  – Schronisko ul. Gliwicka 89 A- Załęże,

  Doraźnie dla kobiet :
  – Hotel Pomocy Społecznej dla Kobiet ul. Orkana 7a- Brynów,

  Całodobowo dla mężczyzn po uprzednim wydaniu decyzji administracyjnej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach :
  – Dom Noclegowy, ul. Krakowska 138- Wilhelmina- Szopienice
  – Dom Noclegowy, ul. Dębowa 23- Dąb

  Całodobowo dla kobiet:
  – Hotel Pomocy Społecznej dla Kobiet ul. Orkana 7a- Brynów

 2. Mich 26 marca, 2019 at 5:16 pm - Reply

  Logika miasta: zrobić centrum przesiadkowe na Zawodziu, żeby komfortowo dojeżdżać tramwajem z/do centrum, a dwa przystanki prędzej postawić noclegownię, aby kilkanaście osób z/do noclegowni zepsuło ten komfort podróży. Bo czym innym tam dojadą…

 3. Tomasz Babicz 26 marca, 2019 at 4:03 pm - Reply

  Teraz dzielnice! 🙂 ale frazesy
  Może czas by Szopienice odłączyły się od Katowic i stały się podmiotem, a nie przedmiotem dyskusji… już kiedyś były miastem – dadzą sobie radę 🙂

Dodaj komentarz

*
*