Reklama

Nowa komenda katowickiej policji ma powstać szybciej niż planowano

Grzegorz Żądło
Według naszych nieoficjalnych informacji, budowa nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, ma się rozpocząć szybciej niż planowano. Dlatego na ostatniej sesji radni dokonali zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej, żeby szybciej przekazać policji pierwsze pieniądze, niezbędne do rozpoczęcia całego procesu.

Nowa siedziba KMP w Katowicach to temat, który ciągnie się od wielu lat. Przy ul. Lompy brakuje miejsca i warunki pracy policjantów są trudne. Kolejni komendanci szukali miejsca na nową komendę w istniejących budynkach. Jednak zarówno pomysł adaptacji budynku przy ul. Kilińskiego (po IPN), jak i tego przy ul. Powstańców (była siedziba Kompanii Węglowej, obecnie PGG) nie został zrealizowany. W końcu postanowiło pomóc miasto. W październiku 2018 roku radni zgodzili się na przekazanie policji (formalnie na rzecz Skarbu Państwa) terenu niedaleko autostrady A4. Działka o powierzchni około 38 tys. m kw. zlokalizowana jest w pobliżu ogródków działkowych pomiędzy ulicami Kolońską i Bocheńskiego. Od południa graniczy z ul. Michejdy. To jednak nie jedyny wkład miasta w nową siedzibę. W Wieloletniej Prognozie Finansowej zarezerwowane zostało łącznie na ten cel 6,650 mln zł. Pieniądze miały być sukcesywnie przekazywane od 2023 roku. Tymczasem na ostatniej sesji radni dokonali zmian w WPF i 1,15 mln zł zostało przesunięte z 2023 na 2020 rok.

Jak wynika z naszych informacji, KMP potrzebuje pieniędzy na załatwienie formalności związanych z przejęciem gruntów, stąd prośba do miasta o gotówkę. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się też, że jest szansa na przyspieszenie budowy komendy o kilka lat. Siedziba dla katowickich funkcjonariuszy ma zostać wpisana do programu modernizacji policji w 2021 roku. To oznacza, że inwestycja miałaby zapewnione finansowanie.

Jak wynika z uchwały RM Katowice, nowa siedziba przy ul. Kolońskiej musi powstać w ciągu 6 lat od momentu przekazania działki. „W przypadku niezrealizowania celu, na jaki nieruchomości zostaną darowane, niniejsza darowizna podlega odwołaniu” – można przeczytać uchwale.


Tagi:

Komentarze

  1. Jarosław Wroblewski 19 października, 2020 at 4:01 pm - Reply

    Dlaczego mieszkańcy pobliskiego Osiedla Witosa, ani Działkowicze nie zostali zapytani o zdanie w temacie zagospodarowania zielonego terenu, prawie parku, który zostanie zlikwidowany prze budowę Policji?!
    Kolejny skrawek uporządkowanej zielenie zniknie pod betonem! Dlaczego nie można Policji zbudować koło Makro?

  2. Paweł Skobar 29 września, 2020 at 3:31 pm - Reply

    Wiceszef komendy miejskiej policji w Katowicach pan Artur O. zżyma się (wytoczył proces karny) o nazwanie go na facebooku cytuję: 'milicjantem i pachołkiem junty Kaczyńskiego’ przez organizatora kwietniowego antyrządowego protestu w Katowicach. Ja z moich podatków lokalnych nie chcę finansować siłowników władzy centralnej sterowanej przez mikrusa z Żoliborza, który wnet zostanie oberpremierem wszelkich siłowników. Niech im mikrus zapłaci za nową komendę, skoro wedle suwerena ze swojej kieszeni finansuje pincet.

  3. reh 29 września, 2020 at 12:03 pm - Reply

    To jest jedno z zadań powiatu jeśli się nie mylę. Miasto na prawach powiatu ma obowiązek utrzymywać budynek policji miejskiej i nie ma tu o czym dyskutować. Nie robi tego z dobrej woli.

  4. Grucha 28 września, 2020 at 7:06 pm - Reply

    Dlaczego miasto finansuje inwestycje policji na taką skalę? Przecież to powinno być pokryte z budżetu państwa. Krupa ględzi w wywiadach o kryzysie i oszczędnościach a jak trzeba, to się zawsze miliony do wydania znajdą

Dodaj komentarz

*
*