Reklama

Nieznani sprawcy zniszczyli drzewa tlenowe w Zawodziu

Zdjęcia: https://www.facebook.com/kzgm.katowice.

G. Ż.
Nieznani sprawcy zniszczyli cztery drzewa tlenowe, które pracownicy Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej rok temu posadzili przy ul. Cynkowej w Zawodziu.

Drzewo tlenowe to wyhodowany sztucznie przez hiszpańskich naukowców gatunek, którego głównymi cechami są szybki wzrost i pochłanianie dużej ilości dwutlenku węgla. Zostało stworzone z połączenia dwóch gatunków paulowni. Sadzonki nie można otrzymać inaczej niż poprzez sztuczną hodowlę.

Posadzone w  Zawodziu i na Koszutce rośliny miały około 15-20 cm wysokości. Zapowiedzi były takie, że po kilku miesiącach rośliny będą miały kilka metrów. Mimo że drzewo tlenowe to najszybciej rosnące drzewo na świecie, w Katowicach rośnie dosyć wolno. Poza tym, po pierwszym większym przyroście, rośliny ścinane są praktycznie do samej ziemi i dopiero drugi “start” wzrostu ma być tym docelowym.

KZGM posadził tlenowce w dwóch miejscach. Cztery sadzonki przy placu zabaw pomiędzy ulicami Cynkową i 1 Maja, a jedną przy ul. Grażyńskiego. Te w Zawodziu właśnie zostały zniszczone.

Zauważyła to pracowniczka KZGM, która dogląda drzew i je podlewa. Ktoś połamał wszystkie cztery drzewa, posadzone przy ul. Cynkowej. Przy jednym z nim zostawił tackę do grilla. Nie może być mowy o przypadku, bo drzewa były ogrodzone plastikowym płotkiem. M.in. po to, żeby nie zostały ścięte przy koszeniu trawy.

Jest szansa, że drzewa odbiją, tak jak po pierwszym cięciu. Może się jednak okazać, że nic już z nich nie będzie.

Sama idea sprowadzenia drzew tlenowych do Katowic narodziła się po międzynarodowej konferencji, organizowanej co roku przez Zakład Zieleni Miejskiej. Na wspomnianym wydarzeniu jeden z prelegentów opowiadał właśnie o tych roślinach. Jego wykładu słuchał m.in. dyrektor KZGM Marcin Gawlik, który stwierdził, że warto spróbować posadzić w Katowicach te rośliny. W związku z tym, że nieznany jest jeszcze wpływ tych drzew na ekosystem, Państwowa Rada Ochrony Przyrody negatywnie zaopiniowała możliwość tworzenia na terytorium Polski plantacji tych drzew. W Katowicach plantacji nie będzie, a jedynie małe skupisko i pojedyncza sztuka w innym miejscu.

Drzewa tlenowe tworzą gęste korony, a ich liście są bardzo duże. Pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla i produkują nawet 10 razy więcej tlenu niż inne gatunki drzew.

Sadzi się bardzo małe sadzonki, które jednak w ciągu roku mogą urosnąć do 3 metrów. Po pierwszym sezonie najlepiej jest je ściąć na wysokość 5 cm, wtedy roślina będzie rosła jeszcze szybciej. Po 6 latach może osiągnąć 16 metrów przy średnicy wynoszącej około 30 centymetrów.


Tagi:

Komentarze

  1. opoli 28 czerwca, 2024 at 11:57 am - Reply

    Na zawodziu, jedyne co urośnie to sterty śmieci.

Dodaj komentarz

*
*