Reklama

Niedługo rozpocznie się przebudowa kolejnego torowiska tramwajowego w Katowicach

Fot. Aleksandra Starosta.

Redakcja
Tramwaje Śląskie podpisały umowę na przebudowę torowiska w Załężu. Zmodernizowany zostanie odcinek od przystanku Wiśniowa do skrzyżowania z ul. Bracką. Prace mają potrwać do 6 miesięcy, a wykonawcą będzie krakowska firma KZN Rail.

Wydaje mi się, że to jedno z prostszych do realizacji zadań w naszym projekcie inwestycyjnym. Torowisko jest wydzielone, przebiega w miejscu, gdzie pod ziemią nie powinno być kolizji z obcą infrastrukturą, a do tego jest tu sporo miejsca wokół torowiska – mówi Bolesław Knapik, prezes Tramwajów Śląskich S.A.

Efektem prac ma być znaczące ograniczenie hałasu i podniesienie komfortu jazdy dla pasażerów tramwajów.

Odcinek dwutorowej linii tramwajowej przeznaczonej do przebudowy ma ok. 760 m długości (czyli 1 520 metrów toru pojedynczego). To fragment znajdujący się między zmodernizowanym już odcinkiem torowiska wzdłuż ul. Gliwickiej oraz przejazdem przez ul. Bracką.

Nowe torowisko wykonane będzie w technologii podsypkowej na podkładach strunobetonowych z zastosowaniem wkładek wibroizolacyjnych i sprężystego montażu szyn. W rejonie przejść dla pieszych i przejazdu torowo-drogowego ułożone zostaną prefabrykowane płyty EPT, przebudowane zostaną perony przystankowe, które zyskają nowe wiaty. Przebudowa obejmie również system zasilania z podstacji Bracka, wymianę sieci trakcyjnej wraz z osprzętem, remont słupów trakcyjnych, wykonanie drenażu torowiska i przebudowę instalacji odwodnienia. Inwestycja będzie realizowana przy maksymalnym utrzymaniu ruchu tramwajowego po jednym torze.

Całość prac powinna zostać wykonana do 13.12.2022 r. Wartość inwestycji to ok. 9,3 mln zł netto (ok. 11,4 mln zł brutto).

Pieniądze na ten projekt pochodzą w dużej części z unijnej dotacji, którą Katowice chciały pierwotnie przeznaczyć na budowę


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*