Reklama

Niedługo rozpocznie się przebudowa kolejnego terminalu na lotnisku w Pyrzowicach

Redakcja
Zarządca lotniska w Pyrzowicach wybrał wykonawcę przebudowy i rozbudowy terminalu pasażerskiego B. Prace wykona firma Promus Ruda Śląska” Sp. z o.o. Koszt inwestycji to 77,4 mln zł.

Aktualnie w Katowice Airport funkcjonują trzy terminale pasażerskie. Terminal A, w którym obsługiwany jest ruch wylotowy do krajów nienależących do strefy Schengen. Terminal B, z którego korzystają pasażerowie podróżujący do krajów należących do strefy Schengen. W terminalu C obsługiwany jest cały ruch przylotowy. Łączna powierzchnia wszystkich terminalami pasażerskich pyrzowickiego lotniska to około 29 000 m kw.

Po przebudowie powierzchnia użytkowa budynku wzrośnie o 40%, do 17,2 tys. m kw. Jego kubatura wzrośnie o 35% do 120 256 m sześć.. Obiekt zostanie powiększony, czeka go także wymiana i przebudowa wnętrza. Od strony parkingów powstanie nowa elewacja, która architektonicznie będzie spójna z elewacjami terminali pasażerskich A i C. Istotną zmianą będzie przesunięcie o ok. 17,5 metra fasady terminalu pasażerskiego B na południe i zrównanie jej z linią terminalu C, co umożliwi połączenie budynków.

Wewnątrz hali na różnych poziomach znajdą się stanowiska kontroli biletowo-bagażowej oraz strefa kontroli bezpieczeństwa. Aktualnie wszystko znajduje się na parterze. W nowej strefie kontroli bezpieczeństwa, która powstanie na pierwszym piętrze, liczba stanowisk wzrośnie z 6 do 8. Z kolei parter budynku przeznaczony zostanie tylko pod stanowiska kontroli biletowo-bagażowej, których liczba wzrośnie z 18 do 28. Dwa stanowiska przeznaczone będą do samodzielnej odprawy biletowej wraz z możliwością samodzielnego nadania bagażu rejestrowanego. Komunikację pomiędzy parterem a pierwszym piętrem zapewnią ruchome chodniki tzw. travelatory.

W hali odlotów, po kontroli bezpieczeństwa, na pasażerów też czekać będą duże zmiany. Znacząco wzrośnie powierzchnia hali. Dodatkowe powierzchnie zostaną przeznaczone m.in. pod powiększony salonik Executive Lounge oraz ogólnodostępną restaurację z widokiem na płytę lotniska. Od podstaw powstanie strefa sklepów wolnocłowych. Projekt zakłada także budowę trzech zewnętrznych klatek schodowych, zlokalizowanych za drogą serwisową przebiegającą wzdłuż terminala. Klatki połączone będą z budynkiem terminala za pomocą pomostów o konstrukcji stalowej. Każda z klatek posiadać będzie dwa niezależne ciągi dla pasażerów, dzięki temu liczba bramek do boardingu wzrośnie z 10 do 16.

Rozbudowa i modernizacja terminalu pasażerskiego B będzie wiązała się z utrudnieniami dla pasażerów. Prace budowlane rozpoczną się we wrześniu 2019 roku i potrwają najpóźniej do końca pierwszej połowy 2021 roku. W ich trakcie planowane są wyłączenia funkcjonalności terminalu pasażerskiego B. Wstępny harmonogram, który może ulec jeszcze niewielkiej zmianie, zakłada, że do 31 sierpnia 2020 roku podstawowe funkcjonalności związane z odprawą, kontrolą bezpieczeństwa i boardingiem pasażerów będą dostępne. Od początku III kwartału 2020 roku terminal zostanie zamknięty. Ponowne otwarcie ma nastąpić najpóźniej do końca pierwszego półrocza 2021 roku.

W trakcie czasowego wyłączenia terminalu B, podróżujący do krajów strefy Schengen obsługiwani będą w terminalu pasażerskim A oraz tymczasowym terminalu pasażerskim T. Na potrzeby tego obiektu zaadaptowany zostanie tzw. stary terminal cargo.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*