Reklama

Nie tylko fuksja. Metropolia ma identyfikację wizualną

Ł. K.
Symbole miast jak klocki w grze Tetris i nowe kolory. Dzisiaj autor logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zaprezentował ostateczną wersję identyfikacji wizualnej. Księga znaku powstawała kilka miesięcy.

Zakończyły się prace nad identyfikacją wizualną Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Do tej pory zaprezentowane zostało jedynie logo, ale dzisiaj jego autor przedstawił całą księgę znaku. Wiadomo już w jakich wersjach będzie się pojawiało logo i co będzie mu towarzyszyło. Paweł Miszewski, właściciel pracowni Atelier Szeski tak opowiada o swoich pomysłach: – Moim celem i zamierzeniem było to, by elementy tworzące logotyp Metropolii – przekształcały się, zmieniały, układały w nowe piktogramy, symbole, ikony. Chciałem przedstawić ewolucję tej strzelistej litery „M” z akcentem znajdującym się nad nią lub – jak jest to również interpretowane – serduszkiem, diamentem, matematycznym znakiem większości – i dostosowanie jej do nowych czasów. Znak w tym przypadku jest fragmentem większego procesu – nakreśleniem i zdefiniowaniem unikatowego rastra śląsko-zagłębiowskiego, mozaiki miast i gmin zjednoczonych wspólną definicją, nazwą, pojęciem. Ale tak naprawdę zaprezentowana księga, choć liczy ponad 120 stron, nakreśla tylko kontur. To, co ją wypełni zależy od mieszkańców i czasu, który stworzą – wyjaśnia.

W księdze zaprezentowane zostały dwa nowe kolory. Obok fuksji, która była już używana na zakończonym niedawno Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw, pojawiły się żółć i granat. Autor nazwał te kolory Słońce Metropolii i Metroblue. – Dwie ostatnie reprezentują syntezę barw heraldycznych obu regionów, zaś kolor podstawowy symbolizuje otwartość i nową wartość jaką wnosi utworzenie Metropolii GZM, największej w tej części Europy – mówi Miszewski. Ponadto logo dopełnia hasło: Dobrze się składa oraz ikony, przedstawiające wszystkie 41 miast i gmin Metropolii. To charakterystyczne obiekty dla danego miasta zbudowane z klocków w stylu gry Tetris. Dla Katowic jest to oczywiście Spodek.

Po raz pierwszy identyfikację wizualną mieszkańcy będą mogli zobaczyć już w przyszłym tygodniu na nowych autobusach linii lotnisko. Piszemy o nich TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*