Reklama

Nie będzie pieniędzy na inwestycje. Samorządowcy obawiają się pomysłów rządu

Redakcja
Samorządowcy kontra Polski Ład. Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i starostowie obawiają się utraty ponad 11 miliardów złotych i problemów z inwestycjami. W Katowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji samorządowych.

„Popandemiczny” program społeczno-gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości budzi duże wątpliwości samorządowców. W Katowicach przedstawiciele organizacji z całej Polski przygotowywali się do rozmów z rządem. W poniedziałek i wtorek przez kilka godzin dyskutowali m.in. o Polskim Ładzie. Niecałe dwa tygodnie temu premier Mateusz Morawiecki zaprosił władze gmin i powiatów do współpracy z rządem, choć nadal brakuje konkretów dotyczących rozwiązań PiS-u. Wiadomo już jednak, że zmiany dotkliwie odczują samorządy. – Silny samorząd to taki, który ma jasne finansowanie. Te podstawy finansowe dzisiaj zostały zasygnalizowane w postaci utraty 11 mld złotych – mówi Piotr Kuczera, przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz prezydent Rybnika. Takie skutki dla samorządów wskazało Ministerstwo Finansów. Stąd obawy o to, co może przynieść wprowadzenie zapowiadanych ulg podatkowych. – Mówi się, że samorządy mają pokryć część, znaczącą część kosztów, które wprowadzi nowy ład. Nastąpi transfer pieniędzy z budżetu samorządu do kieszeni mieszkańców – mówił podczas konferencji w Katowicach Jacek Gursz, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz burmistrz Chodzieży. Dodaje, że to odbije się na mieszkańcach, którzy mogą się nie doczekać potrzebnych inwestycji. Pieniędzmi na remonty będzie trzeba pokrywać dziury w budżetach. Wszystko jednak dopiero się okaże. – Czekamy cały czas na opracowanie legislacyjne, czyli konkretne ustawy, które wskażą, jakie to będą rzeczywiste straty – mówi Kuczera. Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych chce nie tylko uczestniczyć w pracach nad ustawami, ale domaga się również rekompensat strat finansowych wynikających z wdrożenia programu PiS-u.

Jeszcze w czerwcu rząd ma przedstawić projekty ustaw dotyczące subwencji inwestycyjnej dla samorządów w ramach Polskiego Ładu.


Tagi:

Komentarze

  1. P Śl 16 czerwca, 2021 at 11:56 am - Reply

    Akurat bardzo dobrze, że więcej pieniędzy będzie w kieszeniach mieszkańców. Lepiej jak pieniądze wydają mieszkańcy aniżeli urzędnicy topią pieniądze w kolejne bzdety, które mają być pomnikiem ich dokonań przed kolejnymi wyborami. Lepiej dla gospodarki. Podniesienie kwoty wolnej od podatku przynajmniej nie będzie miała wpływu na inflację, jak płaca minimalna.

Dodaj komentarz

*
*