Reklama

Neony z Hotelu Silesia trafiły do Muzeum Śląskiego [GALERIA]

Redakcja
Dwa neony z Hotelu Silesia zostały przetransportowane w nocy do Muzeum Śląskiego. Zasilą kolekcję neonów, którą tworzy muzeum. Jednak przywrócenie ich do życia będzie pracochłonne.

Neony z Hotelu Silesia zniknęły po kilkudziesięciu latach. Były symbolem centrum Katowic, a teraz trafią pod opiekę Muzeum Śląskiego. Chodzi o podświetlany szyld „Hotel Silesia” i logotyp „Orbis”. Zostały zdemontowane za pomocą dźwigu w zeszłym tygodniu. Przez kilka dni były zabezpieczone przez wykonawcę rozbiórki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Trwa rozbiórka Hotelu Silesia. Z dachu zniknął neon [GALERIA]

Gdy trwały prace i „ściąganie” ich na dół, było już wiadomo, gdzie trafią później. – Ten szyld jest symbolem centrum Katowic i ma pewną wartość sentymentalną – mówi Ewa Łydkowska z firmy Vastint Poland, która zleciła rozbiórkę i wybuduje w tym miejscu nowy kompleks hotelowo-biurowy. Od początku inwestor prowadził rozmowy z miastem. Tak, aby ten symbol udało się przekazać we właściwe ręce. Ostatecznie padło na Muzeum Śląskie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rozpoczyna się rozbiórka hotelu Silesia. Na jego miejscu stanie nowy hotel i biurowce

W ciągu dwóch nocy – z poniedziałku na wtorek i z wtorku na środę – zostały przetransportowane do muzeum. Transport odbył się w nocy z powodu sporych rozmiarów neonów. Większym wyzwaniem był „Orbis”. Neon o wymiarach ok. 4,5 x 6 metrów trzeba było załadować za pomocą ładowarki teleskopowej i przewieźć w całości na lawecie. Przewiezienie napisu „Hotel Silesia” było łatwiejsze, bo został on podzielony na pojedyncze elementy.

Na razie muzeum nie zdradza, w jakim celu przejęło neony. Jednak wiadomo, że instytucja od jakiegoś czasu zaczęła tworzyć kolekcję neonów. Do czasu konserwacji szyldy z Hotelu Silesia będą przechowywane w budynku dawnego warsztatu. Przywrócenie ich do życia może być pracochłonne i kosztowne, bo od kilkunastu lat na dach budynku przy ul. Piotra Skargi nikt nie zaglądał. Nie wiadomo, kiedy zaświecą ponownie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*