Reklama

Nasiona za opony. Mieszkańcy nadal porzucają odpady byle gdzie

Mężczyźni przyłapani przez staż miejską na wyrzucaniu opon.

Redakcja
W Katowicach będzie można wymienić odpady na nasiona i kompost. Miasto chce zachęcić w ten sposób do oddawania opon, a nie wyrzucania ich byle gdzie. Opony to nadal jeden z bardziej problematycznych odpadów. 

Łąka w zamian za stare opony. Miasto kontynuuje akcję „Nie siej śmieci, posiej łąkę”. Za pierwszym razem mieszkańcy mogli odbierać nasiona łąk kwietnych i kompost w zamian za elektrośmieci. Teraz czas na kolejny problematyczny odpad, czyli opony. Choć można je oddawać w czterech Gminnych Punktach Zbiórki Odpadów oraz w niektórych warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych, to nadal wiele osób porzuca je byle gdzie. Akcje sprzątania terenów zielonych pokazują, że często zużyte ogumienie trafia do lasów. – Gdyby każdy mieszkaniec pozbywał się starych opon na bieżąco, nie byłoby problemu z ich nagromadzeniem. Przecież opon nie zmienia się na nowe co sezon, a przy normalnym użytkowaniu opony wystarczają na kilka sezonów, szczególnie jeśli używa się sezonowych – mówi Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice. Opony są problematyczne, bo trudne do przetworzenia i brakuje przeznaczonych do tego instalacji. Nawet samo składowanie jest więc drogie. Ceny kształtują się na poziomie 500- 600 zł za tonę. Tyle trzeba zapłacić, żeby ktoś odebrał opony z MPGK. Zgodnie z wymogami 75% opon wprowadzonych na rynek powinno zostać poddane odzyskowi, ale nie ma większego popytu na ten typ odpadów.

Żeby zachęcić mieszkańców do oddania opon miasto przygotowało nasiona i kompost. Będą one czekały w sobotę, 12 czerwca, między w godz. 8.00 a 13.00 w Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów przy ul. Milowickiej 7A. Liczba opakowań nasion i kompostu będzie uzależniona od liczby i rodzaju przywiezionych opon. Z jednego adresu w Katowicach przyjmowane będą maksymalnie 4 sztuki opon samochodowych z samochodów osobowych do 3,5 tony bez felg oraz 2 sztuki opon motocyklowych. Poniżej zasady wymiany podczas sobotniej akcji:

  • za 3-4 opony samochodowe – 3 torebki nasion + 1 worek Kompovitu,
  • za 1-2 opony samochodowe – 2 torebki nasion + 1 worek Kompovitu,
  • za 1-2 opony motocyklowe – 1 torebka nasion + 1 worek Kompovitu.

Tagi:

Dodaj komentarz

*
*