Reklama

Najpierw był sms o niedopłacie do rachunku za prąd, a potem czyszczenie konta

Redakcja
Policjanci z Komendy Głównej Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o tzw. phishing. Oszuści podszywali się pod dostawcę energii i wysyłali fałszywe wiadomości SMS z informacją o rzekomo nieuregulowanym rachunku za energię. W wiadomości był  też link do płatności. W ten sposób wyłudzali poufne informacje, dane logowania, dane kart kredytowych, kont bankowych lub używanych haseł. W ciągu dwóch tygodni oszuści wysłali ponad milion takich wiadomości.

Oszuści zostali zatrzymani w jednym z hoteli w Opolu. Podszywali się pod Polską Grupę Energetyczną. Link w wysyłanych przez nich SMS-ach prowadził do stron phishingowych, wyłudzających dane dostępowe do rachunków bankowych.

Jak ustalili policjanci, od 5 do 19 maja 2022 roku oszuści nadali łącznie ponad milion takich wiadomości tekstowych. Wartość strat poniesionych w wyniku działania sprawców wynosi ponad 52 tysiące złotych. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty, grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

To już kolejna rozwiązana sprawa przez policjantów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości, którzy jedynie w 2022 roku na terenie całego kraju zatrzymali 14 osób podejrzanych o oszustwa internetowe. Wobec wszystkich zatrzymanych każdorazowo sąd, na wniosek prokuratury, stosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*