Reklama

Na ul. Warszawskiej rozpoczęło się sadzenie drzew

Grzegorz Żądło
W poniedziałek na ul. Warszawskiej rozpoczęło się sadzenie drzew. Docelowo będzie tu rosło około 70 lip i klonów. Przebudowa fragmentu ulicy od rynku do ul. Francuskiej ma się zakończyć w połowie tego roku.

Wykonawca prac pierwsze drzewa posadzi po północnej stronie ul. Warszawskiej w wielkich klombach. Biorąc pod uwagę podziemne instalacje i sieci trudno byłoby posadzić drzewa bezpośrednio w gruncie na poziomie chodnika. Dlatego powstały wysokie klomby, do których zostanie nasypana ziemia. Drzewa przyjechały ze szkółki w Holandii. Mają około 8-9 metrów wysokości.

Zgodnie z przekazywanymi przez miasto informacjami, na ul. Warszawskiej posadzonych zostanie 70 drzew (33 wysokie i 37 kolumnowe), około 2,5 tys. krzewów, 2,7 tys. sztuk bylin i prawie 200 pnączy.

– Od rynku mamy zaprojektowany bulwar ze specjalnym nastawieniem na pieszych, żeby było jak najprzyjemniej, jak najładniej i jak najbardziej elegancko. Tutaj będą same duże drzewa (lipy, klony i magnolie) oraz piękne ozdobne krzewy. Chodzi o to, żeby wszystko kwitło i owocowało – mówiła nam rok temu Monika Szczygieł z firmy Calla-Katowice, która była odpowiedzialna za projekt zieleni na Warszawskiej.

Od ul. Szkolnej do ul. Francuskiej drzewa zostaną posadzone po południowej stronie torowiska tramwajowego (blisko niego) oraz przy kamienicach na odcinku od ul. Starowiejskiej do ul. Francuskiej. Po drugiej stronie torów (ale jeszcze przed jezdnią) projektanci przewidzieli żywopłot z cisu (około 80 cm szerokości) – Musieliśmy trochę uspokoić zieleń ze względu na ruch samochodów oraz to, że już mamy tu istniejącą zieleń w otoczeniu kościoła ewangelickiego. Mogliśmy skorzystać z tego tła – tłumaczyła Monika Szczygieł.

Przebudowa fragmentu ul. Warszawskiej oznacza, że nie będzie tu praktycznie żadnych miejsc parkingowych. Zgodnie z planem, po zakończeniu prac pozostanie 6 miejsc dla czasowej obsługi punktów handlowo-usługowych oraz 4 stanowiska dla osób niepełnosprawnych.

Prace mają zakończyć się w lipcu. Będą kosztować prawie 19 mln zł, z czego niecałe 3 mln zł wyłożą Tramwaje Śląskie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*