Reklama

Na Śląsku jest gdzie żeglować, dlatego przypłynęły tu targi sportów wodnych

Szymon Kosek
W piątek w Międzynarodowym Centrum Kongresowym rozpoczynają się targi Wiatr i Woda, na których zaprezentują się m.in. producenci jachtów, osprzętu jachtowego, odzieży żeglarskiej i skuterów wodnych. Nieprzypadkowo targi odbywają się w Katowicach. Dostępu do morza wprawdzie nie mamy, ale okazuje się, że w niczym nam to nie przeszkadza. Pływamy u siebie, na Mazurach, po Bałtyku i morzach świata.

W Polsce więcej żeglarzy jest tylko na Warmii i Mazurach. Marian Krupa, prezes Śląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego szacuje, że sporty wodne uprawia w naszym regionie ok. 100 tys. osób. – To widać po liczbie osób zarejestrowanych w różnych kategoriach. Dzieci zaangażowanych w szkółki sportowe mamy blisko 300. W klasie optimist, czyli najmniejszych, jednoosobowych jachtów, mamy ponad 100 zawodników. Podobnie w innych kategoriach, takich jak laser, 420 czy omega. Wiele osób pływa katamaranami, niektórzy wolą takie sporty jak windsurfing – mówi Krupa.

Uprawianiu żeglarstwa sprzyja w województwie śląskim liczba akwenów, na których można uprawiać żeglarstwo. Wbrew pozorom jest ich bardzo dużo, bo aż 20. Są to między innymi Poraj, Jezioro Żywieckie, Pogoria, Przeczyce, Dzierżno i Goczałkowice.

Na śląskich jeziorach i zalewach sporty wodne uprawia się rekreacyjnie i zawodowo, odbywa się tu też wiele żeglarskich imprez. – Regat jest sporo, choć wciąż nie są to wydarzenia tej rangi, co w Trójmieście lub Szczecinie, czyli rangi mistrzostw świata czy Europy. Myślę, że jedną z ciekawszych takich imprez były regaty Pucharu Świata w Rybniku, które odbyły się na przełomie września i października. Oprócz tego wiele mniejszych imprez, na przykład o puchar Rybnika, na które zjeżdża się kilkaset jachtów jednoosobowych. Mamy nadzieję, że wraz z rozwojem żeglarstwa w województwie, te wydarzenia też będą coraz ciekawsze – mówi Maciej Cylupa ze spółki MT Partners, organizującej imprezy żeglarskie w województwie śląskim.

Zainteresowanie żeglarstwem na Śląsku dostrzegają producenci sprzętu jachtowego. To oni wskazali Katowice jako najlepsze miejsce kolejnej edycji targów Wiatr i Woda. – Rozważaliśmy możliwość organizacji targów w Gdańsku, Szczecinie lub Ostródzie. Producenci powiedzieli jednak, że o wiele lepszym miejscem do szukania klientów zainteresowanych sprzętem żeglarskim jest Śląsk – mówi Jacek Oryl, prezes spółki Murator Expo.

Targi odbędą się już w ten weekend. Rozpoczną się w piątek i potrwają do niedzieli. Wstęp kosztuje 5 zł (ulgowy), 12 (normalny) lub 15 złotych (normalny w kasach).

Dla tych, którzy chcą poczuć żeglarski klimat i wybrać się na targi, mamy darmowe wejściówki. Do wygrania jest pięć podwójnych.
Żeby je zdobyć, trzeba podać nazwy co najmniej dwóch stawów znajdujących się w Dolinie Trzech Stawów.
Odpowiedzi podpisane imieniem i nazwiskiem prosimy wysyłać na adres mailowy: [email protected] do czwartku do godz. 20.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*