Reklama

Na Rynku chorują drzewa. Trzeba je będzie wymienić

Grzegorz Żądło
Jedno już zostało wycięte, a kilka kolejnych wygląda fatalnie. Drzewa na Placu Kwiatowym atakują szkodniki. Nie służy im także upał i mała ilość przestrzeni nieobłożonej granitowymi płytami. Wszystko wskazuje na to, że drzewa trzeba będzie usunąć i posadzić nowe.

Plac Kwiatowy został oddany do użytku jako pierwsza część przebudowanego Rynku. 1 kwietnia 2015 roku zniknął płot ogradzający budowę i mieszkańcy mogli zobaczyć efekty prac. Pisaliśmy o tym TUTAJ.  Na placu zostało posadzonych 20 drzew. To surmie – niewielkich rozmiarów drzewa, które wywodzą się spoza Europy. Po trzech latach wiadomo już, że nasz klimat im nie służy.

– Surmie zostały zaatakowane przez szkodniki, w tym m.in. mszyce. Dodatkowo źle znoszą upały. Negatywnie wpływa też na nie nawierzchnia placu, która w większości jest wyłożona granitem – mówi Magdalena Biela, zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Jedno drzewo już zostało wycięte, a kilka innych wygląda bardzo źle. Przeszły wprawdzie kurację leczniczą, ale nie przyniosła ona rezultatów. Wiele wskazuje na to, że wszystkie surmie trzeba będzie wyciąć albo przesadzić w inne miejsce, a w ich miejsce posadzić nowe drzewa. – Mamy już wstępne typy odnośnie gatunku, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła – mówi Biela.


Tagi:

Komentarze

  1. Artur 4 sierpnia, 2018 at 3:02 pm - Reply

    Czy ktoś (kto się na tym zna i to robił) może napisać petycję do władz aby posadzono tam inny gatunek, najlepiej rodzimy (bo polska flora jest niezwykle bogata) i na litość wszystkich żeby nie były to drzewa szczepione na pniu, nie ma nic bardziej kuriozalnego w wyglądzie niż drzewa szczepione na pniu.

  2. richtich chop 3 sierpnia, 2018 at 3:09 pm - Reply

    na rynku………MENELI

Dodaj komentarz

*
*