Reklama

Na co zwrócić uwagę przy doborze opon zimowych?

Nieuchronnie zbliża się czas wymiany opon. Kiedy słupki rtęci zaczną wskazywać coraz niższą temperaturę i zbliżą się do zera stopni, powinniśmy jeździć na oponach zimowych. Jak spośród wielu dostępnych w sklepach modeli wybrać taki, który będzie służył nam najlepiej?

Opony zimowe wpływają na bezpieczeństwo na drodze. Mają znaczenie dla hamowania i dobrej przyczepności. Ważne więc, byśmy wyposażyli się w taki zestaw, który będzie jak najlepiej spełniać swoją funkcję. Kiedy już będziemy mieć dobrej klasy opony, odwiedźmy dobry warsztat samochodowy. Jeśli szukamy czegoś w Katowicach lub okolicach, to może to być jeden z punktów Q Service Castrol. Wykaz miejsc, w jakich wymienimy opony, jest na stronie https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-wymiana-opon-i-wulkanizacja/miasto-katowice/.

Kupujemy opony zimowe

Opony zimowe się zużywają, nawet jeżeli bardzo o nie dbamy, co oznacza, że co jakiś czas trzeba kupić nowe. Na pierwszy rzut oka wydaje się to proste, ale widząc szeroki wybór w sklepach, można mieć wątpliwości. Podczas zakupu musimy najpierw spojrzeć na trzy parametry. Pierwszym z nich jest rozmiar. Każdy model samochodu ma zakres rozmiarów opon, jakie zaleca producent. Najłatwiej wymiar ogumienia wybierzemy po przeczytaniu tego, który jest podany na obecnie używanym.

Następnie musimy spojrzeć na indeks prędkości i nośności. Te informacje również znajdziemy na naszych oponach. Indeks nośności informuje nas, jakie jest maksymalne obciążenie przy danej oponie. Z kolei indeks prędkości informuje, o maksymalnej bezpiecznej dla opony prędkości. Jest to o tyle istotne, że jeśli nie dopasujemy odpowiednich parametrów, to opony będą zużywać się szybciej, a to w dłuższej perspektywie jest nieekonomiczne.

Co z klasą opon zimowych?

Kiedy już określimy, jakiego typu opony są dopuszczalne w naszym aucie, będziemy mogli zrobić wstępną selekcję. Mimo to nadal mamy przed sobą zestawy różniące się m.in. ceną. I tutaj to wyboru mamy opony klasy wysokiej, średniej i ekonomicznej. Oczywiście pierwszym kryterium decydującym o zakupie będzie budżet. Każdy typ spełnia wymogi bezpieczeństwa, a cechą różniącą często jest poziom zaawansowania technologicznego mieszanki, z jakiej produkuje się oponę i parametry bieżnika. Spójrzmy także na to, jak często korzystamy z samochodu i na jakich jeździmy trasach. Jeśli pokonujemy odcinki krótkie, poruszamy się głównie po mieście, to wystarczająca będzie klasa średnia lub ekonomiczna.

Bieżnik też jest ważny

Nie możemy zapominać również o bieżniku. W oponach zimowych zrezygnujmy z modeli z bieżnikiem symetrycznym. Sprawdzą się ewentualnie w mieście, w którym drogi są stale odśnieżane. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą opony z bieżnikiem kierunkowym — będą dobrze odprowadzać błoto i wodę sprzed opony. Wzór układa się w kształt litery „V”. Taki bieżnik poradzi sobie w trudnym i zaśnieżonym terenie. Inną dobrą opcją są opony z bieżnikiem asymetrycznym, które też świetnie radzą sobie z odprowadzaniem wody.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*