Reklama

Muzea i galerie w Katowicach zapraszają. Aktualnie można zobaczyć te wystawy

Zdjęcie archiwalne z wystawy prac Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historii Katowic.

Ł. K.
Instytucje kultury częściowo odmrożone. Galerie i muzea w Katowicach działają i zachęcają do odwiedzin. Piszemy o tym, co można w nich zobaczyć. Zanim za tydzień otworzą się kolejne instytucje, zobaczcie jakie wystawy czasowe czekają na zwiedzających.

MUZEM HISTORII KATOWIC

Dwurnik. Totalnie

W Muzeum Historii Katowic od września wiszą prace jednego artysty. 75 obrazów olejnych i około 160 rysunków, grafik, kolaży oraz akwarel. Razem przeszło 235 prac Edwarda Dwurnika można oglądać w każdym z działów MHK. To kolekcja, która była gromadzona przez lata. Jak pisze kurator wystawy, twórczość Dwurnika wzbudza skrajne emocje. „Można ją pokochać albo odrzucić, ale na pewno pozostawia w odbiorcy jakiś ślad. Od lat drażni – krytyków, historyków sztuki, innych artystów z zazdrością patrzących na komercyjny sukces twórcy„.

Dwurnik. Totalnie w Muzeum Historii Katowic.

Wystawy prac Edwarda Dwurnika są dostępne we wszystkich oddziałach MHK, ale największa kolekcja malarstwa jest dostępna w budynku głównym przy ul. ks. Szafranka 9. W soboty jest on czynny od 10.00 do 16.00, a w niedziele i święta w godzinach 11.00 – 15.00. Wstęp kosztuje 10 zł.

MUZUEM ŚLĄSKIE

Harmony Marcin Ryczek 

Zdjęcia Marcina Ryczka były prezentowane na wystawach, m.in. w Japonii, USA, Niemczech, Chinach, Holandii, Rumunii, Indiach, Anglii, Austrii, Danii, Włoszech, Serbii, Tajwanie i Francji. Znalazły się na łamach największych światowych magazynów, dzienników i serwisów internetowych, m.in. „The Guardian”, „The Telegraph”, „Der Spiegel”, „Yedioth Ahronoth”, „La Repubblica”, „Politiken”, „Athens Voice” oraz „National Geographic”. Prezentowany w Muzeum Śląskim zbór prac to seria minimalistycznych, operujących symbolami fotografii. Harmonia w tytule nawiązuje do formy, treści i procesu tworzenia prezentowanych zdjęć. Mają one wielowymiarowy przekaz, odnoszą się m.in. do wolności, duchowości, relacji człowiek-natura.

Harmony Marcina Ryczka.

Wystawa jest prezentowana na poziomie -4 budynku głównego. Więcej TUTAJ.

Imaginarium. Rzeźby Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej

Fantastyczne stwory, zwierzęta, rośliny, anioły i diabły powstałe w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku oraz na początku XXI wieku. Zagadkowe istoty wyrzeźbione przez Antoniego Toborowicza, który inspiruje się sztuką ludową, sztuką tzw. wysoką, ale także przyrodą. Obok monumentalnych rzeźb sakralnych tworzy fantazyjne zwierzęta, kwiaty, stwory ze świata baśni.

Prace artysty są prezentowane w budynku Stolarni. Więcej TUTAJ.

Przypadki komunikacyjne

Prace czterech artystów, których łączy tematyka transportu. To twórczość osób zafascynowanych koleją, komunikacją miejską i samolotami. Artyści z Czech i Polski tworzący sztukę nieprofesjonalną w nurcie art brut czy outsider art odchodzą od klasycznych form artystycznych, ale nie robią tego dla popularności.

Wystawę można zobaczyć w galerii plastyki nieprofesjonalnej. Więcej TUTAJ.

Muzeum Śląskie w weekendy jest czynne w godzinach 10.00 – 18.00. Wstęp na wszystkie wystawy stałe i czasowe kosztuje 16 zł.

BWA 

Sztuka w galerii

„Tortologia” Karoliny Konopki.

W trakcie najbardziej surowych obostrzeń BWA postanowiło wyjść do ludzi. Na bilboardach w ramach akcji „sztuka w przestrzeni” pojawiły się prace kilku artystów. Teraz ci sami artyści powracają do galerii. Ekspozycję tworzą prace Jarosława Rodycza, Małgorzaty Jabłońskiej, Piotra Szewczyka, Waldemara Rudyka, Marka Kusia, Adama Rzepeckiego, Piotra Lutyńskiego, Krystyny Pasterczyk i Sławomira Brzoski. Więcej TUTAJ.

Tortologia

Artystka ze Świętochłowic łączy malarstwo, rzeźbę i cukiernictwo. Prezentuje torty jako symbole dostatku i wspólnoty. Wśród nich m.in. biało-czerwone torty patriotyczne. Jak czytamy w opisie wystawy: „W kontekście badań nad obrzędami tortu proces krojenia i pożerania patriotycznego wyrobu cukierniczego nabiera kanibalistycznego wymiaru. Uroczyste dzielenie i zjadanie Polski skondensowanej w formie tortu staje się w próbą zrozumienia abstrakcyjnych pojęć narodu, społeczeństwa i ojczyzny”. Więcej TUTAJ.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA jest czynna w godzinach 10.00-18.00. Wstęp kosztuje 5,50 zł.

RONDO SZTUKI

„Oldschool demons” Wojciecha Kucharczyka.

Kościół Nihilistów: „Martwi wszystkich narodów, łączcie się!”

Najnowsza wystawa w Rondzie Sztuki została zainaugurowana tuż przed ponownym otwarciem galerii sztuki. Kościół Nihilistów tworzy wizję świata po końcu świata. Post-apokaliptyczna rzeczywistość to zetknięcie sacrum z profanum, nowoczesność z tradycją, popkultura ze starożytnymi wykopaliskami. Do kościoła należą Justyna Baśnik Andrzejewska, Paweł Baśnik, Jędrzej Sierpiński. To dadaistyczna, parareligijna grupa artystyczna i nomadyczna galeria. Więcej TUTAJ.

Oldschool Demons

Wojciech Kucharczyk jest znany raczej ze swoich muzycznych dokonań. Prowadzi Mik Musik, był kuratorem sceny Carbon na festiwalu Tauron Nowa Muzyka i tworzy wiele różnorodnych projektów jak The Complainer & The Complainers,  Mołr Drammaz czy ONDOOD. W Rondzie Sztuki prezentuje własną krainę, w której znalazły się makiety budowli, niemożliwych i realnych. Jednak najważniejsi są ich mieszkańcy i wpływ polityki na ich życie. Wystawa to też przestrzeń wspomnień dla artysty. Nie brakuje tu jego dziecięcej inwencji i przedmiotów rodem z lat 90. Więcej TUTAJ.

Rondo Sztuki w weekendy jest czynne w godzinach 10.00 – 18.00. Wstęp wolny.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*